11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości w Szczuczynie

4

W 97. Rocznicę Uzyskania Niepodległości w Szczuczynie 11.11.2015 r. odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tradycyjnie celebrowanie rozpoczęto od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej przez księdza kapelana Tomasza Olszewskiego wraz z dziekanem ks.proboszczem Robertem Zielińskim w Kościele pw. Imienia NMP w Szczuczynie. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz  przedstawiciele: Urzędu Miasta w Szczuczynie na czele z burmistrzem Arturem Kuczyńskim, Sejmiku Województwa Podlaskiego- Mieczysławem Bagińskim, Rady Miejskiej w Szczuczynie- przewodniczącym Tomaszem Mioduszewskim, Państwowej Straży Pożarnej- zastępcą komendanta Arkadiuszem Lichotą, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- zastępcą dyrektora Krzysztofem Zalewskim oraz  Michałem Kaliszewskim,  szkół średnich- dyrektorzy Anna Jagusz, Dariusz Koniecko, szkoły podstawowej w Szczuczynie- Małgorzata Karwowska, szkoły podstawowej w Niedźwiadnej – Krzysztof Grunwald, Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie – Ewa Grunwald, przedstawiciele kultury- Janusz Siemion, Janusz Marcinkiewicz, Anna Akus-Szklarzewska, przedstawiciele Sybiraków- Apolonia Brzeska, Marianna Milewska, Augustyn Konopka, Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie wraz z Orkiestrą Dętą, OSP Niedźwiadna, OSP Bzury, OSP Bęćkowo, OSP Danowo, OSP Niećkowo, Odział Związku Piłsudczyków RP przy ZS w Szczuczynie, Honorowi Obywatele Gminy, Samorządowcy z Powiatu Grajewskiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej, żołnierze, strażacy, strzelcy, harcerze, zuchy z opiekunką Marią Jaworowską oraz 15. Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego z Giżycka i inni dostojni goście. Po  mszy uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego, aby wysłuchać apelu poległych, okolicznościowych przemówień oraz złożyć wieńce i wiązanki przed pomnikiem Stanisława Antoniego Szczuki.  

Następnie odbył się pokaz historyczny „WRZESIEŃ 1939” przygotowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych „Szwadron ” z Białej Piskiej. Inscenizacja składała się z X scen  w których członkowie stowarzyszenia wykorzystali szereg maszyn i sprzętów wojskowych łącznie z samolotem pilotowanym przez lotników z Piotrkowa Trybunalskiego. Akcja odbywała się na szczuczyńskich ulicach, natomiast odtworzone sceny opowiadały o  wrześniu 1939r.
Opis inscenizacji: Rok 1939, chodnikiem przechadzają się piesi mijając posterunki wojskowe oraz partol składający się z dwóch żołnierzy. Patrol napotyka przypadkowych przechodniów, wylegitymowuje ich, jeden z cywili zachowuje się bardzo nerwowo, próbuje uciekać. Po dokładniejszym sprawdzeniu żołnierze znajdują u niego faszystowskie dokumenty. Z zerwanej marynarki wypadają jakieś kartki, dokumenty ze swastykami. Cywil zostaje aresztowany i w asyście żołnierzy odprowadzony do budynku Urzędu. Patrol powraca na chodnik, dalej wędruje ulicą. Na ulicę, zza rogu wyjeżdża cywil na rowerze, zatrzymuje rower na środku jezdni. W oddali słychać samolot…, który pojawia się na niebie.
Wśród przechodniów widać zafascynowane dziecko, przygląda się samolotowi, wszyscy się zatrzymują. Po chwili dezorientacji żołnierze zaczynają biegać, słychać alarm, wyje syrena NALOT! Samolot pojawia się ponownie, tym razem gwałtowniej, nadlatuje od ulicy Łomżyńskiej, przecina niebo nagle. Pada seria wystrzałów z broni automatycznej. Dziecko zostaje trafione i pada nieopodal roweru. Z tłumu wybiega ojciec, dobiega do dziecka z krzykiem: Niemcy zabili mi syna! Z budynku Urzędu wybiega dwóch żołnierzy z noszami zabierają dziecko, ojciec zabiera rower. Znikają wszyscy w drzwiach Urzędu. Na ulicy toczy się regularna walka z samolotem, podczas dwóch przelotów wybuchają w różnych miejscach drobne ładunki. Na końcu ulicy pojawia się żołnierz z bronią przygotowaną do zestrzelenia samolotu. Na miejsce akcji wjeżdża z ulicy Krzywej pojazd opancerzony, przejeżdża ulicą, ustawia się do ostrzału samolotu, środek jezdni.
Z pojazdu wychodzą żołnierze, przechodzą pod drzewa, UWAGA! Kolejny nalot, tym razem samolot trafia w pojazd! Pojazd staje w ogniu. Żołnierze nasilają atak na samolot. Samolot pojawia się kolejny raz, tym razem idzie wolniej, prawdopodobnie chce zrzucić bombę na walczących z nim żołnierzy. Żołnierzom udaje się zestrzelić samolot. SUKCES! Żołnierze wyjeżdżają motocyklem w kierunku  gimnazjum po zestrzelonych pilotów. Pojawiają się z powrotem po chwili, prowadzą dwóch jeńców, przeszukują ich na oczach świadków i po chwili wprowadzają do budynku Urzędu.

Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych „Szwadron ” z Białej Piskiej oraz  żołnierskim piknikiem z grochówką dla wszystkich, którzy tego dnia przybyli do Szczuczyna, aby wspólnie świętować Narodowy Dzień Niepodległości.

Udostępnij:

4 komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem iliści osób które zgromadziły się w trakcie obchodów pomimo tej niepewnej pogody. Wielkie gratulacje dla organizatorów, zwłaszcza pana burmistrza.

  2. Świetna inscenizacja!!!! Widziałem w ostatnich latach w innych miastach naszego regionu i z czystym sumieniem mogę stwierdzić iż NASZA SZCZUCZYŃSKA jest z górnej półki. I nie tylko chodzi o samolot ( swoją drogą robiło wrażenie ). ale o czynny udział mieszkańców-aktorów, przeniesionych w czasie o kilkadziesiąt lat. Tak trzymać.

  3. Syn Weterana dnia

    Wyjątkowe święto w wyjątkowo pięknej oprawie i organizacji. Może władze Szczuczyna zorganizują w tym roku Grzędy, by pokazać jak z iście politycznej imprezy zrobić coś wspaniałego dla mieszkańców. Gratuluję

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x