Rok 2024 to rok wielu jubileuszy w powiecie grajewskim. Jednym z najważniejszych pod względem historycznym jest jubileusz 80. rocznicy bitwy 9. PSK AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy, a warto zaznaczyć, iż w tym roku przypada również 30. rocznica, od kiedy to wydarzenie rozpoczęto obchodzić uroczyście.
Bitwa na Grzędach to jedna z największych bitew partyzanckich w regionie, której uczestnicy odeszli już na wieczną wartę. Dzięki zaangażowaniu samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych i wielu osób fizycznych pielęgnowana jest pamięć o tych, którzy poświęcili wszystko, co najcenniejsze, w walce o prawdziwie wolną Polskę.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. NMP w Rajgrodzie, której przewodniczył ks. kan. dr Marcin Maczan, delegat Diecezji Ełckiej oraz ks. Dziekan Maciej Gilewski, proboszcz parafii w Rajgrodzie.
Po mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się przed pomnik poległych i zamordowanych na Grzędach gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po drodze złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci o poległych i bestialsko zamordowanych przy pomniku na Tamie, krzyżu w Woźnejwsi oraz pod tablicą poświęconą 80. rocznicy pacyfikacji wsi Grzędy.
Część oficjalną obchodów rozpoczął Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, który powitał wszystkich przybyłych na uroczystość. Następnie dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku w referacie przygotowanym specjalnie na tę uroczystość, przybliżył nam wydarzenia z 1944 r., wprowadzając zebranych w zadumę nad trudnymi latami wojny, nad bohaterami, którzy walczyli o wolność i ofiarami tych okropnych czasów.
Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do upamiętniania obchodów rocznicowych, współpracujących na co dzień z Powiatem Grajewskim. Jednym z wyróżnionych był pan Mieczysław Bagiński, którego pomoc i wsparcie w ciągu minionych lat, pomogły w organizacji wielu obchodów rocznicowych na Grzędach. Starosta Grajewski Waldemar Remfeld wraz z Wicestarostą Marią Gwiazdowską wręczyli wszystkim wyróżnionym medale pamiątkowe, wybite z okazji 25. jubileuszu działalności Powiatu Grajewskiego, który przypadł na rok 2024.
W dalszej kolejności kilka słów dotyczących obchodzonego wydarzenia zebranym przekazali Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciech Grochowski.
Apel Pamięci w czasie obchodów odczytał por. Sebastian Erbetowski reprezentujący 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowana, po którym kompania honorowa 2. Batalionu Zmechanizowanego pod dowództwem ppor. Łukasza Przybycienia oddała salwę honorową.
Na zakończenie ks. Dziekan Dariusz Łapiński proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie wraz z zebranymi pomodlił się za dusze poległych, po czym delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Pamięci Bitwy na Grzędach.
W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, przedstawiciele Sejmu RP, władz rządowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Lasów Państwowych, Biebrzańskiego Parku Narodowego, przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, harcerze, goście i mieszkańcy powiatu. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Grajewie oraz młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie.
Uroczystość poprowadzona została przez Renatę Modzelewską, nauczyciela Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie i Grzegorza Gardockiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Grajewskiego.
Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Grajewie, Urząd Miasta Grajewo, Urząd Miejski w Rajgrodzie, Urząd Miejski w Goniądzu, Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Rajgród, Towarzystwo Przyjaciół 9. PSK w Grajewie, Związek Strzelecki „Strzelec” OSW JS 1011 Grajewo i Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie.
Więcej zdjęć dostępna jest na profilu facebook’a Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.