8 września 2016 r. przypada 72. rocznica jednej z największych bitew partyzanckich stoczonych podczas II Wojny Światowej na terenie województwa podlaskiego. W lasach pod Grzędami, ok. 350 polskich partyzantów stoczyło krwawą walkę z przeważającą pod względem liczebności i uzbrojenia armią niemiecką. Walki na Grzędach trwały dwa dni (8-9.09.1944r) . Przygotowujący się do bitwy i oczekujący na wznowienie ofensywy sowieckiej, Pułk został otoczony przez wojska niemieckie. Dążący do likwidacji tego zgrupowania okupant rzucił przeciwko niemu oddziały 50. Dywizji Piechoty ze składu niemieckiego 6. Korpusu. Obok żołnierzy Wehrmachtu w operacji przeciw partyzantom na bagnistym terenie wzięły też udział jednostki SS i pododdziały żandarmerii. W czasie bitwy 9. PSK AK poniósł duże straty – zginęło i rannych zostało ok. 100 partyzantów, w tym m.in. d-ca pułku rtm. Wiktor Konopko ps „Grom”. Kolejny raz, podobnie jak w trakcie kampanii wrześniowej, żołnierze pułku nie szczędzili własnej krwi w obronie Ojczyzny. Straty poniesione przez Niemców były jednak znacznie wyższe.
W czwartek 08.09.2016 r. odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską walkę w okolicach miejscowości Osowe Grzędy. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, a następnie kontynuowane przy pomniku k.Leśniczówki Grzędy z udziałem kombatantów, w tym dwóch uczestników bitwy, ponad 30 pocztów sztandarowych, duchowieństwa, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa w Rajgrodzie, przedstawicieli parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, młodzieży szkolnej oraz osób – gości z Polski. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, harcerze i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej.
W tym samym dniu, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rajgrodzie uczcili pamięć poległych organizując rajd rowerowy Rajgród – Grzędy, natomiast w dniu 9.września 2016r. Rajd Partyzancki (pieszy) Grzędy – Grajewo organizuje Grajewski „Strzelec” z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. 9.Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.