„Kościoły na Kresach”
W dniu wczorajszym (10.07.2017r.) w holu wystawienniczym Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie została otwarta wystawa „Kościoły na Kresach”. Wyeksponowane obrazy powstały podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego na Białorusi. O zorganizowanym w tamtym roku plenerze kulturoznawca z Białorusi Ala Matuk wypowiedziała się:
„(…)Uczestnicy pleneru swoją pracę rozpoczęli w Grodnie. Następnie malarze podróżowali po Grodzieńszczyźnie poznając historię oraz architekturę sakralną mniejszych miejscowości, m.in. Nowogródka, Lidy, Szczuczyna, Iweia, Wasiliszek. Grodno i okolice mają swój klimat, a to sprzyja tworzeniu i skłania do refleksji – tak mówili artyści, którzy brali udział w plenerze malarskim. Tematem przewodnim pleneru „Kościoły na Kresach 2016” były sakralne walory architektoniczne zabytkowych miast Grodzieńszczyzny. Kilkudziesięciu artystów z Polski, Litwy i Ukrainy uwieczniło przez własne wizje piękno architektury oraz malowniczość krajobrazu. Uczestnicy pleneru tworzą w różnych technikach plastycznych i reprezentują odmienne nurty sztuki współczesnej. Posługują się różnymi konwencjami i językami plastycznej wypowiedzi. Inny jest też ich temperament twórczy, każdy z autorów używa również odmiennego języka symboli i malarskiej ekspresji. Wykonane na plenerze obrazy są dziełami artystów zarówno stawiających pierwsze kroki w profesjonalnej karierze jak i tych którzy mają na swoim koncie pokaźny dorobek. Realizm spotyka się z fantazją, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną i tradycyjnym pejzażem. Powstałe obrazy są podsumowaniem różnorodności dorobku artystycznego i prezentują oryginalne koncepcje artystyczne. Projekt „Kościoły na Kresach 2016” stał się niepowtarzalną okazją do utrwalenia na płótnie historii i dnia dzisiejszego Grodzieńszczyzny i zaproszeniem do przyjrzenia się z bliska niezwykłej mozaice artystycznych osobowości.”
Na zorganizowanej w BCK w Szczuczynie wystawie swoje prace prezentują m.in.:
Anna Irmina Bąk. Studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. W 2015 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, na kierunku malarstwo z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie studentka drugiego roku na studiach drugiego stopnia w pracowni grafiki warsztatowej. Miała wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych na terenie Europy.
Walentyna Brysacz. Urodziła się w Soniczach na Grodzieńszczyźnie. Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Zajmuje się malarstwem. Jest organizatorem plenerów malarskich nad kanałem Augustowskim. Prezentuje swoje prace podczas licznych wystaw na Białorusi i za granicą. W swoim dorobku artystka ma 11 wystaw indywidualnych. Inspiracje czerpie z otaczającej ją przyrody, z rodzinnych miejsc i ciekawych spotkań. Obecnie jest prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Obrazy malarki znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Gudziewiczach, w Muzeum A. Mickiewicza w Nowogródku oraz w wielu prywatnych kolekcjach, m. in. w Polsce, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Holandii, Włoszech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach.
Danuta Nawrocka. W latach 1985-1990 studiowała na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej twórczości wypowiada się poprzez malarstwo i rysunek, rzeźbę, instalacje oraz performance. Wyróżnia ją własny styl łączenia rysunku z malarstwem. Niezwykle charakterystyczny dla niej styl w malarstwie wynika z autentycznego przekazu jej filozofii życia. Swoją sztukę prezentuje na wystawach indywidualnych i grupowych oraz festiwalach sztuki w Polsce i zagranicą. Wystawiała m.in. w Niemczech, Turcji, na Ukrainie, w Korei Płd. i we Włoszech.
Irina Zawało . Artysta plastyk, mgr sztuki z przygotowaniem pedagogicznym. Urodziła się w Baranowiczach na Białorusi w rodzinie polskiej. Mieszka w Warszawie. Prace artystki znajdują się w zbiorach galerii sztuki Nowy Zamek (Grodno), gmachach użyteczności publicznej w Polsce i na Białorusi oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Francji, USA, Kanadzie i Białorusi.
Mikołaj Pantiuchow. Urodził się w 1972 roku w Grodnie, Białoruś. Ukończył Grodzieński Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały, Wydział Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje jako nauczyciel rysunku w Grodnie. Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych organizowanych zarówno na Białorusi, jak i za granicą. W dorobku ma trzy wystawy indywidualne w Rosji. Ulubiona technika malarska – akwarele, ale tworzy też grafikę i maluje farbami olejnymi.
Robert Bluj. Urodzony w 1970 r. w Wilnie na Litwie. W latach 1992–97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2002 r. jest członkiem Związku Malarzy Litwy. W 2005 r. decyzją Ministra Kultury Litwy otrzymał status twórcy sztuki. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki “Barwy Polski w Rzymie”.
Walery Stratowicz. Urodził się w 1963 roku w Łabińsku w Kraju Krasnodarskim, Północny Kaukaz. W latach 1981 -1986 studiował na wydziale Grafiki Artystycznej Witebskiego Instytutu Pedagogicznego im. Kirowa. Od 1988 roku prowadzi aktywną działalność artystyczna w Grodnie. Ma w swoim dorobku 11 wystaw indywidualnych na Białorusi, w Polsce i Rosji. Dzieła artysty były też wystawiane w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz krajach nadbałtyckich.
Na wystawie prezentowane są też prace artystów: Jana Wytyka, Zbigniewa Palka, Petro Hrytsiuka, Zbigniewa Talka.
Obrazy, które są pokłosiem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Kościoły na Kresach 2016” obejrzeć możemy w naszym mieście dzięki życzliwości pani Renaty Dziemiańczuk z Grodna – członek Związku Polaków na Białorusi. Serdecznie dziękujemy pani Renacie za współpracę.
Wystawa czynna będzie do 05 sierpnia 2017r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.