Muzyczna „Akcja Reaktywacja” – zgłębiamy przeszłość z myślą o przyszłości

0

Muzyczna „Akcja Reaktywacja” – zgłębiamy przeszłość z myślą o przyszłości

Trochę o projekcie…

Od września bieżącego roku w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie realizujemy projekt „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse 2019” prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży a finansowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności.

Chcemy dotrzeć do osób z terenu gminy Szczuczyn i nie tylko, które znają ludowe pieśni i przyśpiewki z czasów ich dzieciństwa i młodości. Ludowe pieśni i przyśpiewki, które poznali dzięki swoim rodzicom, dziadkom czy pradziadkom. Chcemy spotykać się z takimi osobami, rozmawiać z nimi a udostępnione ludowe pieśni i przyśpiewki (czy to w formie pisemnej czy ustnej) zabezpieczyć w wersji cyfrowej aby przyszłe pokolenia mogły je poznać i z nich korzystać. Ponadto spośród zebranego materiału wybierzemy utwory nad którymi pracować będziemy z instruktorem wokalnym i od podkładów muzycznych. Utwory te zaprezentujemy podczas finałowego koncertu na zakończenie projektu. Planujemy też wydać płytę z tymi utworami, którą bezpłatnie rozdamy podczas koncertu.

Pracujemy!

Początek projektu to szereg spotkań i działań o różnym charakterze m.in. ustalenie harmonogramu i podział pracy, działania promocyjne projektu czy zakup sprzętu niezbędnego do działań projektowych (laptop, aparat,dyktafon). Spotkaliśmy się też z Panem Arturem Kuczyńskim – burmistrzem Szczuczyna (fot. 2), który zadeklarował wsparcie naszych działań i podsunął kilka cennych wskazówek i pomysłów.

W toku działań projektowych w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie spotkaliśmy się z Panem Arturem Łęgą – koordynatorem Programu „Równać Szanse”
z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie (fot. 3). Dyskutowaliśmy o dotychczasowych pracach związanych z projektem a także otrzymaliśmy kilka rad i wskazówek, które przydadzą się nam w realizacji projektu.

Jedną z pierwszych osób, która podzieliła się z nami ludowymi pieśniami i przyśpiewkami była Pani Krystyna Rosłoniewska ze Szczuczyna (fot. 4). Z radością zaprosiła nas do siebie i podzieliła się z nami pieśniami, które śpiewała jej babcia Bolesława i mama Janina, ciesząc się, że będzie mogła je usłyszeć ponownie w naszym wykonaniu.

Kolejną osobą, którą odwiedziliśmy była Pani Jadwiga Sielawa ze Szczuczyna (fot. 5). Przekazała nam i zaprezentowała wokalnie pieśni, które śpiewała jej mama Sylwestra Jórz.

Nasze działania wsparły też mieszkanki Wąsosza.

Spotkaliśmy się z Panią Marianną Ladzińską (fot. 6), która udostępniła nam i zaprezentowała wokalnie bogaty zbiór ludowych pieśni i przyśpiewek z czasów swojej młodości.

Na długo w pamięci pozostanie nam spotkanie z Panią Jadwigą Solińską (fot. 7), która podzieliła się z nami pieśniami i przyśpiewkami z okresu swojego dzieciństwa i młodości. Przekazała nam też pieśni, które towarzyszyły jej w ciężkim okresie kiedy to wraz z mamą, babcią i siostrą przebywały na zesłaniu w ZSRR ( w Kazachstanie w rejonie Pawłodaru nad Irtyszem) w okresie od 12.04.1940r. do 19.02.1946r.

Pani Jadwiga jest wielokrotną laureatką Konkursu Literackiego im. J. Pocka. Uhonorowano ją m.in. Orderem Serca Matkom Wsi, Nagrodą im. Z. Glogera, Nagrodą im. O. Kolberga, Srebrnym Medalem „Gloria Artis”, Gwiozdą Łowicką i Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego. Gmina Wąsosz przyznała jej symboliczny tytuł „Królowej Wąsosza”. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Literatów Polskich.

Kolejne dni to spotkania m.in. z Panią Marią Wykrętowicz – wieloletnią działaczką kultury ze Szczuczyna (fot. 8). Pani Maria udostępniła nam ludowe pieśni, które śpiewał jej tata Bolesław Głębocki. Pani Maria mówiła też o pieśniach, które towarzyszyły jej w okresie gdy była dzieckiem i w czasach młodości. Opowiedziała nam o czasach swojej aktywności zawodowej z sentymentem wspominając dzieci i młodzież z którymi pracowała.Pani Maria z wielkim wzruszeniem wspominała zespół „Awista”, którym kierowała wraz z Panią Zofią Gede. Chwaliła zaangażowanie uczestników zespołu podczas prób czy przygotowań do różnych konkursów czy przedstawień typu jasełki / pastorałki. Pani Maria aktywnie wspiera wydarzenia organizowane przez Bibliotekę – Centrum Kultury w Szczuczynie. Każdą wizytę w bibliotece, każde spotkanie, każdą rozmowę kończy słowami: „Jakby coś wiecie gdzie mnie znaleźć…”.

Z niecierpliwością czekaliśmy też na spotkanie z Panią Zofią Gede – współtwórczynią dawnego zespołu artystycznego „Awista” działającego w Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie i z Panią Ewą Hanc – kierowniczką zespołu ludowego „Kłosek” działającego w Zespole Szkół w Niećkowie (fot. 9). Obie Panie pracują też zawodowo w Zespole Szkół w Niećkowie. Rozmawialiśmy o pieśniach i przyśpiewkach ludowych. Dyskusja dostarczyła nam ciekawych spostrzeżeń… Mianowicie… Otóż pieśni ludowe są własnością powszechną, gdyż każdy z nas zna takie utwory przynajmniej te najbardziej popularne, które towarzyszyły naszym dziadkom, rodzicom i towarzyszą nam. Śpiewamy je w różnych okolicznościach i podczas różnych świąt. Każdy z nas jest też swoistym współtwórcą takich utworów gdyż kiedy je śpiewamy bardzo często wprowadzamy w nich zmiany (często w sposób świadomy lub całkowicie niezamierzony). Pieśni i przyśpiewki ludowe są zmienne, bardzo żywe, wyrażają nasze uczucia, obawy ale też są nośnikiem tradycji i historii. Pani Zofia i Pani Ewa zaprezentowały nam utwory, które wg nich rzadko można już usłyszeć a które są z pewnością mile zaskoczą słuchaczy podczas ich prezentacji przez grupę projektową. Obie Panie udzieliły nam też kilka rad i wskazówek skąd możemy czerpać wiedzę i materiał o pieśniach ludowych.

Miłą niespodziankę sprawiła nam Pani Janina Grygoruk ze Szczuczyna (fot. 10), która odwiedziła nas w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie i udostępniła nam swoje materiały z ludowymi pieśniami.

Niesamowity materiał muzyczny pozyskaliśmy od Pana Edwarda Bielawskiego ze Szczuczyna, który przekazał nam ludowe pieśni i przyśpiewki, a także pieśni patriotyczne, które śpiewała jego mama Stefania Bielawska z domu Trzonkowska oraz jego brat Ludwik Bielawski.

Pan Edward z sentymentem wspominał swoją mamę i jej piękny głos o czym sami mogliśmy się przekonać słuchając pieśni w wykonaniu pani Stefanii z kaset magnetofonowych.

Pani Maria Wykrętowicz, która skontaktowała nas z Panem Edwardem, uczestniczyła również w spotkaniu uzupełniając swoimi wspomnieniami czasy gdy ich dziadkowie i rodzice śpiewali pieśni i przyśpiewki.

Wszystkim Paniom i Panu Edwardowi serdecznie dziękujemy za spotkania i unikatowe ludowe pieśni i przyśpiewki, które zaprezentujemy szerokiej publiczności.

Z niecierpliwością czekamy by zaprezentować ludowe pieśni i przyśpiewki, które towarzyszyły naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom podczas świąt, wesel, które rozbrzmiewały podczas ciężkiej pracy czy też wypełniały wolny czas. Cieszymy się na myśl, że spotkaliśmy i poznaliśmy bliżej osoby, które w pełni rozumieją jaki cel nam przyświeca.

Ludowe pieśni i przyśpiewki, które zbierzemy będą służyć wszystkim bo jak napisał amerykański pisarz Robert Bloch: „Muzyka jest po to, by się nią dzielić” a my w pełni się z tym zgadzamy.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku „Akcja Reaktywacja” i konto na Instagramie akcja_reaktywacja.

W imieniu grupy projektowej:

Julia Witkowska, Krystian Pawłowski, Andrzej Kosmowski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x