Trwają prace konserwacyjne ołtarza głównego (etap I).
Prace są możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w kwocie 70000 zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Ochrona zabytków”.
Słów kilka o ołtarzu …
W szczuczyńskiej świątyni znajduje się dziesięć ołtarzy (sześć w nawach bocznych, trzy w niszach naw bocznych i ołtarz główny). Cechy stylowe ołtarza głównego, który odgrywa pierwszoplanową rolę we wnętrzu kościoła, zajmując prawie całą wysokość i szerokość prezbiterium, jego struktura, rzeźby i ornamentyka nawiązujące do innych stołów ofiarnych z kościołów Warmii i Mazur, dla których pierwowzorem był ołtarz w Świętej Lipce, wskazują, że szczuczyński ołtarz powstał prawdopodobnie około 1740 r. w pracowni rzeźbiarsko – snycerskiej artysty z Reszla na Warmii, Jana Chrystiana Schmidta. W polu głównym ołtarza umieszczony jest barokowy obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej z około 1700 r. Jest to kopia obrazu z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore przesłonięta srebrną, częściowo złoconą `regencyjną` sukienką. Obraz Matki Boskiej znajdował się w Szczuczynie jeszcze przed wybudowaniem murowanego kościoła. Podarowała go Szczuce, królowa Maria Kazimiera, podobnie jak znajdujące się w relikwiarzach i szklanych trumienkach w szczuczyńskim ołtarzu głównym relikwie św. Klemensa. Królowa `Marysieńka` otrzymała wcześniej zarówno relikwie jak i wizerunek Matki Boskiej w Rzymie od papieża Innocentego XI. Dwukondygnacyjny, kolumnowy ołtarz główny z parawanowo załamanymi częściami bocznymi wykonany w całości z drewna jest polichromowany i ma wiele złoconych elementów. Jego podstawą jest podzielony kolumnami i pilastrami kompozytowymi wysoki cokół, na którego osiach skrajnych znajdują się `bramki z drzwiami` prowadzącymi za ołtarz. Poszczególne kondygnacje zwieńczone są wydatnym wyłamującym się belkowaniem z silnie zaakcentowanym fryzem ornamentalnym i wysuniętym gzymsem. Między członami wertykalnego podziału umieszczono polichromowane, złocone rzeźby przedstawiające: w dolnej kondygnacji przy obrazie Matki Boskiej – św. Józefa z dzieciątkiem i św. Joachima; w prześwitach św. Elżbiety i św. Anny nad nimi są `ulatujące aniołki`. W górnej kondygnacji w polu głównym immaculata według E. Murillo.
Źródło: parafia szczuczyn fb, https://fundacja-hereditas.pl/zabytkiregionu/projekt/340
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.