W poniedziałek (04.10.br.) w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie gościliśmy uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie pod opieką pań: Darosławy Wojciechowskiej, Grażyny Kalinowskiej i Marii Ramotowskiej.
Nasi goście wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pt.: „Szczuczyn siedzibą Powiatu Biebrzańskiego a następnie Szczuczyńskiego”, które poprowadził Janusz Siemion – dyrektor biblioteki, zabierając słuchaczy w podróż do XIX wieku kiedy to Szczuczyn był wówczas siedzibą powiatu biebrzańskiego, wchodzącego w skład departamentu łomżyńskiego. Mieściła się tu podprefektura, sąd pokoju i komora celna. Po upadku powstania styczniowego władze carskie utworzyły w ramach reformy administracyjnej powiat szczuczyński należący do guberni łomżyńskiej.
Prezentowane unikalne zdjęcia z tego okresu pozwoliły uczniom zobaczyć jak wyglądał Szczuczyn w tym okresie a także dostrzec swoich rówieśników uwiecznionych na fotografiach.
Anna Wojsław – starszy bibliotekarz Oddziału dla Dzieci w czytanym fragmencie książki Bohdana Stefana Winiarskiego „Nad Pissą, Wissą i Narwią” przedstawiła „letni salon Szczuczyna” – ogród spacerowy „(…) założony przy porządnie zbudowanej szopie strażackiej” gdzie odbywały się spektakle i amatorskie przedstawienia teatralne czy „(…) letnie koncerty kapeli kozackiej”.
Autor książki w chłopięcych latach uczył się w szkole powszechnej w Szczuczynie (1892 – 1895), potem w gimnazjum w Łomży przy Nowym Rynku.
Po zakończeniu prelekcji zebrani zwiedzili goszczącą w naszych progach wystawę „Afisze przedstawień teatralnych i koncertów na przełomie XIX i XX wieku w powiecie szczuczyńskim”, które ukazuje bogate życie kulturalne ówczesnego okresu w powiecie szczuczyńskim a także dostarcza mnóstwo ciekawych informacji m.in. pisanych ręcznie imion i nazwiska aktorów, cen biletów wraz z wiadomościami, na co bywały przeznaczane wpływy z ich sprzedaży.
Wystawa „Afisze przedstawień teatralnych i koncertów na przełomie XIX i XX wieku w powiecie szczuczyńskim” oraz spotkania edukacyjne inaugurują cykl wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę – Centrum Kultury w Szczuczynie z okazji przypadającej w przyszłym roku 330. rocznicy nadania praw miejskich dla Szczuczyna.
Afisze pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach Oddział w Ełku.
Serdecznie zapraszamy grupy szkolne wraz z opiekunami na wspomniane spotkania edukacyjne i zwiedzanie wystawy (prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny 86 262 10 36 / 86 262 10 37).
Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.