Zabytkowy Dwór w Niećkowie, to miejsce wyjątkowe na terenie powiatu grajewskiego. Historyczny obiekt, który z biegiem czasu podupadł i zaczął niszczeć, został uratowany od całkowitej degradacji dzięki włączeniu go w struktury Zespołu Szkół w Niećkowie, a w wyniku zaangażowaniu lokalnej społeczności, które przełożyło się na zwycięstwo w konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most, zyskał szansę na drugie życie. Udało się zapobiec niechybnie zbliżającej się katastrofie budowlanej i wykonać to, co było najpilniejsze, czyli wymiana dachu i remont poddasza. Już w następstwie tego, częściowego remontu, obiekt zaczął służyć mieszkańcom. Organizowane są tam spotkania, warsztaty kreatywne oraz integracyjne. Zdajemy sobie sprawę jak ważne są takie miejsca, które zbliżają pokolenia, są pomocne w dbałości o tożsamość kulturową i zachowanie lokalnych tradycji, jednym słowem budują, tak trudny do uzyskania, kapitał społeczny. Dlatego też samorząd Powiatu Grajewskiego nie ustaje w staraniach, by dokończyć remont Dworu.
W dniu 21 lipca 2023 r. została podpisana umowa pomiędzy Piotrem Lipskim – właścicielem Firmy Handlowo-Usługowej „MAG BUD” a Powiatem Grajewskim, reprezentowanym przez Waldemara Remfelda Starostę Grajewskiego i Tomasza Cebelińskiego Wicestarostę, w obecności Małgorzaty Cybuli Naczelnika Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków Starostwa Powiatowego w Grajewie i Bożeny Sokołowskiej Dyrektora Zespołu Szkół w Niećkowie. Umowa na wykonanie zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa dworu w Niećkowie” obejmuje, m.in. rozbiórkę istniejących: balustrady, tarasu i schodów zewnętrznych, budowę nowego tarasu i schodów, wymianę i montaż 8 szt. okien oraz montaż 3 szt. drzwi wewnętrznych.
Całkowita wartość inwestycji, to 255 357,45 zł z czego 100 tys. zł stanowi dofinansowanie z budżetu Województwa Podlaskiego, a reszta pochodzi ze środków własnych Powiatu Grajewskiego.
To oczywiście nie koniec starań o kolejne środki finansowe. Celem bowiem jest całkowite przywrócenie funkcjonalności Dworu. Tak, aby nie był to zamknięty na klucz, „pokazowy” zabytek, ale miejsce naprawdę służące lokalnej społeczności i utrwalające naszą tożsamość kulturę oraz tradycję.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.