Dzisiaj, 10 maja 2024 r., na terenie jednostki wojskowej w Wojewodzinie odbyły się uroczyste obchody półrocza funkcjonowania batalionu zmotoryzowanego w Wojewodzinie, działającego w ramach 1. Dywizji Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na zaproszenie Dowódcy Batalionu Zmotoryzowanego mjr. Cezarego Kasprzaka razem z żołnierzami świętowali również przedstawiciele Powiatu Grajewskiego w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu Grajewskiego Grzegorza Gardockiego, Starosty Grajewskiego Waldemara Remfelda oraz Wicestarosty Grajewskiego Marii Gwiazdowskiej.
W obchodach nie mogło zabraknąć Dowódcy 1. DPL gen. dyw. dr. Norberta Iwanowskiego, który wręczał żołnierzom awanse, pochwały, listy gratulacyjne oraz nagrody.
Generał w trakcie przemówienia podziękował żołnierzom za ich ciężką pracę, treningi oraz za zaangażowanie wkładane w rozwój jednostki. Podkreślił, iż powiększenie jednostki i powołanie brygady jest już tylko kwestią czasu. Życzył im wytrwałości i satysfakcji z pełnionej służby.
Dowódca batalionu przyłączył się do gratulacji i życzeń swoim żołnierzom, a także podziękował włodarzom Powiatu i Miasta za wsparcie i współpracę, wyrażając chęć i nadzieję na kolejne wspólne działania, wręczając przy tym upominki. Podziękował także generałowi za obecność w tak ważnej chwili, pomoc i wsparcie w działaniach. Podziękowania skierował także do pana Ryszarda Goliczewskiego fundatora kamienia wraz z tablicą okolicznościową, która później została odsłonięta.
Głos zabrali również przedstawiciele samorządowi. W imieniu Powiatu przemówił Starosta Grajewski, który pogratulował może krótkiego, ale za to aktywnego i efektywnego funkcjonowania jednostki. Życzył, aby ten dzień był okazją do miłych refleksji, a także motywacją do podejmowania kolejnych działań w wypełnianiu nader ważnej służby Ojczyźnie i jej obywatelom. Wraz ze słowami przekazał dowódcom list gratulacyjny oraz upominki.
Po przemówieniach zebrani przeszli pod kamień, na którym zamontowano tablicę upamiętniającą i oddającą hołd Żołnierzom „Wariatom” z 1. Pułku Piechoty Legionów, którą uroczyście odsłonięto, i przy której złożono kwiaty.
Na zakończenie wszyscy przeszli na ścieżkę edukacyjną, gdzie znajdują się tablice z informacjami dotyczącymi 1. Brygady Legionów Polskich i Józefa Piłsudskiego oraz 1. Pułku Piechoty Legionów i Kazimierza Batoga.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.