W ostatnich latach ponownie ożywiła się historia Szczuczyna, ta sprzed trzystu lat i ta pisana życiem ludzi współczesnych. To wszystko dzięki staraniom włodarzy zarówno gminy Szczuczyn, jak i proboszcza parafii pw. Imienia NMP w Szczuczynie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu w pozyskiwanie środków z przeznaczeniem na zachowanie dziedzictwa kulturowego i odremontowanie najważniejszych zabytków regionu, jest szansa że spuścizna przodków nie ulegnie zapomnieniu.
Dzięki funkcjonowaniu Centrum Muzealno – Warsztatowego w Szczuczynie, mieszkańcy nie tylko regionu, ale i całego świata, mają możliwość odkrywania przeszłości. Dzięki organizowanym wystawom, konferencjom i prelekcjom poznajemy m.in. tajemnice skrywane przez szczuczyńskie krypty, odnalezione rękopisy czy też malowidła.
Niezwykłe zainteresowanie zarówno historyków, archeologów jaki i turystów wzbudzają szczuczyńskie krypty, od wieków obrastające legendami nasyconymi fantastyką, która nie posiadała naukowego uzasadnienia. Do dziś w każdej szczuczyńskiej rodzinie przekazywane są mityczne opowieści o „pannie młodej”, której serce pękło podczas składania przysięgi ślubnej, o zbroi rycerskiej w podziemiach i tunelu przebiegającym pod rzeczką Księżanką, etc.
Od 2012 roku w kompleksie popijarskim w Szczuczynie nieustannie trwają prace remontowe i restauratorskie, mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Dzięki prelekcjom i wystawom organizowanym w Centrum Muzealno – Warsztatowym w Szczuczynie, możemy być świadkami przeszłości. Zachęcamy do zwiedzania i czynnego uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach.
Liczba odwiedzających : 7 959
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.