Akcja Reaktywacja i 40000 zł dla BCK w Szczuczynie

0

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w latach 2013 – 2018 wspólnie z młodzieżą z lokalnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych zrealizowała 5 projektów w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse” i jeden projekt „Młodzieżowy Lider Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży  z siedzibą w Warszawie w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Ciekawostki z przeszłości – wspomnienia i pamiątki naszych dziadków”, „Powrócisz tu… bociany w gminie Szczuczyn”, „Pocztówki z mego miasta – warsztaty”, „Szczuczyn okiem młodego filmowca”, „Odjazdowa gmina – zorganizowanie trasy rowerowej”, „Stacja Animacja – Młodzieżowa Maskotka” to sztandarowe projekty, które zrealizowała młodzież. To projekty, które są dowodem kreatywności, operatywności i zaangażowania młodych ludzi. To projekty, które pokazują, że młodzież chce rozwijać swoje zainteresowania i pasje, chce uczyć się nowych rzeczy, chce mieć wpływ na otaczający ich świat, chce poznawać historię miejsca w którym żyją.

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodych ludzi, naszych czytelników i użytkowników, mieszkańców miasta i gminy Szczuczyn podjęła decyzję o starcie w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym w ramach Programu „Równać Szanse 2019” prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie a finansowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, który składał się z dwóch etapów:

  1. wnioskujący przygotowują diagnozę środowiska lokalnego

  2. laureaci pierwszego etapu przygotowują projekt

Zadaniem Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie w pierwszym etapie OKG „Równać Szanse 2019” było przeprowadzenie diagnozy środowiska lokalnego, która swym zasięgiem objęła całą gminę Szczuczyn. Odwiedziliśmy m.in. Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie, Szkołę Podstawową im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej, Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie oraz Zespół Szkół w Niećkowie. W wymienionych placówkach przeprowadziliśmy szereg rozmów z uczniami i nauczycielami, którzy też mogli wyrazić swoje zdanie i podzielić się opiniami za pośrednictwem ankiet.

O opinie i plany dotyczące naszego środowiska lokalnego pytaliśmy też przedstawicieli samorządu, działaczy społecznych, służb mundurowych i cywilnych.

W pierwszym etapie konkursu startowało łącznie 97 organizacji z całego kraju.

Decyzją Komisji Ekspertów Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie jako jedna z 65 organizacji z całej Polski w tym jako jedna z dwóch z województwa podlaskiego (obok Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym) zakwalifikowana została do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2019” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie z czego 54 złożyło wniosek z autorskim projektem.

Ostatecznie dofinansowanie uzyskało 25 projektów złożonych w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym w tym Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie!

Projekt „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” to szereg 15 – miesięcznych działań zaplanowanych przez młodzież zmierzających do ukazania zapomnianych często nieznanych pieśni i przyśpiewek ludowych z terenu gminy Szczuczyn i nie tylko. Działania młodzieży mają rozwijać ich pasje, zainteresowania i umiejętności interpersonalne oraz autoprezentacyjne a także umiejętności pracy z nowoczesnymi technologiami. Działania mają również pobudzić ich otwartość, kreatywność, rozwinąć wiedzę o swojej małej ojczyźnie, nauczyć ich odwagi, konsekwencji w dążeniu do celów i odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz pracy zespołowej i międzypokoleniowej.

Grupa dwudziestu osób podjęła się realizacji oryginalnego przedsięwzięcia. Oto oni:

– Julia Bartosiewicz, Klaudia Borys, Oliwia Kaliszewska, Weronika Karpińska, Natalia Kozikowska, Nikola Kondratowicz, Katarzyna Krystowczyk, Emila Nagel, Natalia Nagel, Wiktoria Solińska, Julia Witkowska, Julia Wróblewska, Nikola Sienkiewicz, Zofia Wszeborowska, Arkadiusz Alicki, Krystian Pawłowski, Kamil Perzanowski, Sebastian Rydzewski, Dawid Wszeborowski, Piotrek Żebrowski.

O szczegółach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Andrzej Kosmowski

koordynator OKG „Równać Szanse 2019” BCK w Szczuczynie

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x