Akcja Żonkile w BCK w Szczuczynie online

0

(…) dla nas było to niezrozumiałe i czuliśmy, że jesteśmy w zapomnieniu. W zapomnieniu…
Że świat nie widzi tego, nie ci tylko państwo z drugiej stronie muru…ale cały świat nie widzi tego…wiedzieliśmy bardzo dobrze, że ten cały świat wie o tym…ale nawet nie kichnął.”

Marek Edelman
jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

Ostre i pełne żalu słowa Marka Edelmana oddają w prosty sposób emocje ludzi, którzy walczyli w powstaniu w getcie warszawskim. Była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to walka zwycięska dla ludzi dla których honor i poczucie godności było wszystkim co mieli.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz dziewiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz szósty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przenosimy akcję do internetu.

Dnia 19 kwietnia 2021r., w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim, zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka na którym prezentować będziemy filmowe oraz literackie premiery dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

– słuchowisko na podstawie opowiadań „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek, w których autorki poruszają takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

– film „Będę pisać” opowiadający historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przeniesiemy się do dawnej Warszawy.

– film „Muranów – Dzielnica Północna” zrealizowanego w stylistyce youtuberskiej, zawierającego animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Młoda warszawska Żydówka zabierze widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa opowiadając najważniejsze historie z okresu ostatnich stuleci.

– filmowa opowieść „W sukience i w mundurze” o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej.

– koncert „Córki, matki, robotnice” Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej.

Akcja Żonkile – skąd nazwa?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia (zm. 02.10.2009r.) w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Zapraszamy na Facebook Muzeum POLIN i Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie:

https://www.facebook.com/polinmuseum

https://www.facebook.com/Biblioteka-Centrum-Kultury-w-Szczuczynie-624654161005925

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress