Budynek dworca kolejowego dla Grajewa

0

Dzień 4 sierpnia 2023 r. zapisze się na kartach historii Grajewa, jako data wyjątkowa. To właśnie dzisiaj postawiono krok w kierunku przywrócenia blasku i dawnej świetności dla grajewskiego zabytkowego budynku dworca kolejowego. A to za sprawą aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości, który podpisali Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, jako przedstawiciel Skarbu Państwa oraz Krzysztof Golubiewski Członek Zarządu PKP S.A. i Izabela Walińska-Trzewik Dyrektor Biura Obrotu Nieruchomościami PKP S.A.

W konferencji prasowej, która odbyła się przy budynku dworca, udział wzięli przedstawiciele rządowi, samorządowi i PKP S.A. Każdy z wypowiadających się z radością przyjął fakt sprzedaży, jako działania, które doprowadzi do przywrócenia właściwych dla budynku funkcji, których nie pełni on już od ponad 30 lat. Dworzec, aby nie popaść w ruinę, potrzebuje przebudowy i zaadaptowania go, by służył lokalnemu społeczeństwu. Przedstawiciele PKP S.A. poinformowali, iż z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 o wartości 4,4 mld zł, pokryte będą budowy nowych i przebudowy istniejących już dworców w liczbie 300, w tym 130 zabytków. Grajewo, jako punkt leżący na trasie Rail Baltica, linii kolejowej będącej elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, potrzebuje przebudowy i dostosowania do potrzeb linii szybkiego ruchu.

Na zakończenie konferencji prasowej, Starosta Grajewski Waldemar Remfeld oraz Krzysztof Golubiewski Członek Zarządu PKP S.A., symbolicznie przekazali sobie akt notarialny oraz klucze do budynku dworca.

Kwota sprzedaży dworca w Grajewie wyniosła 1 782 001,00 zł.

Dworzec kolejowy w Grajewie powstał w 1873 r., kiedy oddano do użytku linię kolejową łączącą Grajewo, Białystok i Brześć. Miała ponad 200 kilometrów długości i z pruskim odcinkiem Królewiec – Ełk z jednej strony, a z drugiej z koleją Odeską, łączyła Bałtyk z Morzem Czarnym. W związku z faktem, że w Prusach rozstaw torów różnił się od tego w Cesarstwie Rosyjskim, w Grajewie zorganizowano stację przeładunkową towarów oraz komorę celną.

W 1988 r. rozpoczęto remont kapitalny obiektu, który zakończono w latach 90.

W 2003 r. naprawiono pokrycie dachu zniszczonego przez wichurę.

W 2005 r. zabezpieczono okna i pomalowano słupy zadaszenia peronu.

W 2019 r. wymieniono częściowo stolarkę okienną i drzwiową na parterze budynku, na to zadanie Starostwo Powiatowe w Grajewie otrzymało dotację celową z Budżetu Państwa.

Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na dzień, w którym dworzec na nowo zostanie otworzony dla pasażerów i podróżnych.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x