W dniach 24-29 lipca 2023 r. w Suwałkach zorganizowane zostały spotkania i warsztaty integrujące ludzi różnych pokoleń, którzy biorą udział w projekcie „Dialog pokoleń”, stanowiący część programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.
Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia przeszłości języka i kultury regionu, a w szczególności zapisywanie dawnych słów gwarowych, które dziś są używane tylko przez najstarszych mieszkańców Suwalszczyzny.
25 lipca 2023 r. udział w pierwszym z dwudniowej konferencji naukowej nt. „Język wśród ludzi – człowiek w języku” wzięli Starosta Grajewski Waldemar Remfeld oraz Jarosław Konopka nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie, który od wielu już lat uczestniczy w projekcie. Konferencja odbyła się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, a poprowadziła je dr hab. prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska. W trakcie swojej wypowiedzi Starosta Grajewski podkreślił wagę tego typu projektów, jako łącznika pomiędzy językiem dawnym a obecnym, co w istocie przekłada się na umocnienie więzi międzypokoleniowej. Zapewnił również o dalszej współpracy i wsparciu projektu ze strony Powiatu.
Panowie wysłuchać mogli wykładowców i studentów akademickich, którzy poruszyli tematy takie jak: Wielkopolskie słowniki regionalne a projekt Słownika języka i kultury Wielkopolan, różnorodność językowa w Polsce, czy też słownictwo gwarowe w etnograficznym opisie wsi.
Uczestnicy „Dialogu pokoleń” nie tylko dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami na temat dialektów, lecz również biorą udział w zabawach językowych, czy wyjazdach połączonych ze zwiedzaniem lokalnych terenów. Przeprowadzać będą także wywiady z mieszkańcami okolicznych wsi, nagrywać ich wspomnienia i notować słowa, które dziś wyszły już z użycia, ale zachowały się jeszcze w mowie najstarszego pokolenia.
Coroczne wydarzenie przyciąga pasjonatów języka, dialektów i gwary. Daje ono możliwość uzyskania szerokiej wiedzy na wspomniane tematy, możliwość porozmawiania ze znanymi profesorami akademickimi, znanymi z wieloletnich doświadczeń i ogromnej wiedzy, wzięcia udziału w licznych i ciekawych zajęciach.
Udział w projekcie szczególnie polecamy młodym osobom, które swoją przyszłość wiążą z kierunkami związanymi z językiem i jego historią.
Więcej informacji dotyczących projektu mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Dialog pokoleń pod linkiem: https://dialogpokolen.uw.edu.pl/
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.