GRH 9 PSK w Ołtarzewie

0

Tym razem Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku strzelców Konnych z Grajewa, na zaproszenie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstruktorskiego PATRIA oraz władz samorządowych Ożarowa Mazowieckiego, wzięła udział w inscenizacji „Bitwy Ołtarzewskiej”.

W tych dniach września 1939 roku wojska niemieckiego XVI Korpusu Pancernego stanęły na drodze oddziałom Armii „Łódź” wycofującej się w kierunku wschodnim. Siłami polskimi, w których skład wchodziły 2, 28 i 30 dywizje piechoty dowodził gen. Wiktor Thomee. Polacy zaatakowali w dwóch kierunkach: Milanówek, Brwinów, Pruszków oraz Święcice, Ołtarzew, Ożarów. W krwawych walkach udało się przełamać linie niemieckie pod Ołtarzewem i otworzyć drogę w kierunku północnym przez Umiastów. 13 września po południu gen. Thomee podjął decyzję o marszu tym korytarzem do twierdzy Modlin. Dowodzone przez niego oddziały dotarły do twierdzy, a sam generał został dowódcą jej obrony. Główne siły polskie idące w kierunku Umiastowa osłaniane były do końca między innymi przez żołnierzy bohaterskiego 2 pułku piechoty Legionów dowodzonego we wrześniu 1939 roku przez pułkownika Ludwika Czyżewskiego.

To właśnie w Ołtarzewie 12 września 2015 roku w 76 rocznicę tej bitwy, okoliczni mieszkańcy w sposób uroczysty uczcili pamięć o swoich bohaterach. A tych bohaterów jest wielu, gdyż na miejscowym cmentarzu leży pochowanych 960 żołnierzy polskich, którzy 12 i 13 września 1939 roku zginęli podczas przebijania się do oblężonej Warszawy. Uroczystości, jakie odbyły się na cmentarzu, zostały uwieńczone symbolicznym złożeniem kwiatów na grobach wrześniowych bohaterów oraz apelem poległych.

Po tych pełnych powagi i zadumy obchodach rocznicowych, odbyła się rekonstrukcja historyczna. Licznie zgromadzonej widowni została zaprezentowana inscenizacja przedstawiająca zacięte walki oddziału wojska polskiego z oddziałami Wehrmachtu, broniącymi dostępu do oblężonej Warszawy. Wzruszającym momentem były sceny opowiadające o tym, jak to miejscowa ludność opatrywała rannych i grzebała po bitwie poległych polskich żołnierzy.

Inscenizacja spotkała się z wysokim uznaniem w oczach publiczności i została nagrodzona długimi i licznymi brawami. Na koniec burmistrz Ożarowa Mazowieckiego podziękował wszystkim biorącym udział w tym widowisku rekonstruktorom, za tak wierne i przekonujące odtwarzanie przypisanych im ról. Osobiście wyraził swoje uznanie dla grajewskiej GRH, podziwiając jej sprzęt rekonstruktorski i doceniając wysiłek, jaki włożyła w przebycie drogi z tak odległych stron. Pożegnał się słowami: DO ZOBACZENIA ZA ROK

GRH 9 PSK

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress