II Zlot Przyjaciół Szczuczyna

0

II Zlot Przyjaciół Szczuczyna przeszedł już do historii. Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego II Zlotu Przyjaciół Szczuczyna odpowiedziało wiele osób dla których Szczuczyn był, jest i będzie ważny, którzy tu spędzili dzieciństwo, młodość i tu wkraczali w wiek dorosły, którzy tu podejmowali pierwszą pracę zawodową czy też tu poznali swoją miłość. Podczas tegorocznego zlotu gościliśmy też gości z partnerskich miast: białoruskiego Szczuczyna i ukraińskiego Kovla z którymi nasze miasto realizuje unijny projekt „Transgraniczne Centra Dialogu Kultur” w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Gościem zlotu była też wójt gminy Boćki Dorota Kędra – Ptaszyńska, której towarzyszyła Kapela Podlaska.

13 lipca 2018r. o godzinie 14.00 w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie rozpoczęła się rejestracja uczestników zlotu i wręczanie pamiątkowych gadżetów. Nasi goście składali też podpisy na pamiątkowym akcie, który został umieszczony w „kapsule czasu” ku pamięci przyszłych pokoleń. Nie zabrakło wzajemnych jakże serdecznych powitań i obietnic dłuższych rozmów
w kolejnych dniach. Goście mogli obejrzeć też archiwalne zdjęcia i dokumenty w Izbie Historycznej BCK w Szczuczynie przygotowane z okazji zlotu.

O godzinie 16.00 w muszli koncertowej Centrum Kultury w Szczuczynie Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński i Dyrektor BCK w Szczuczynie Janusz Siemion powitali zebranych gości. Wspólnie z pomysłodawcami i inicjatorami zlotu: pułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku Tadeuszem Karasiem, sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Andrzejem Konopką i profesorem zwyczajnym Czesławem Waszkiewiczem oficjalnie zainaugurowali pierwszy dzień zlotu symboliczną lampką szampana. Następnym punktem w programie dnia był koncert a raczej koncerty. Kolejno, orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie pod batutą kapelmistrza Roberta Świderskiego, zespołu „Szczuczyniacy” pod kierunkiem Marii Ostrowskiej i Barbary Paszkowskiej
i na koniec Kapeli Podlaskiej. Skecze Witolda i Jadwigi Dylewskich, Barbary Jankowskiej, Ewy Zamojskiej i Jadwigi Sielawa rozbawiły gości do łez. Skoczne rytmy Kapeli Podlaskiej porwały gości do tańca. Kierownik zespołu Marek Skoromowski z werwą zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy i zdecydowanie był wodzirejem wieczornej imprezy. Bogaty repertuar pieśni sprzyjał dobrej zabawie.

Pierwszy dzień zlotu zakończył się wieczornym poczęstunkiem w holu wystawienniczym BCK w Szczuczynie. Tutaj można było odpocząć, posilić się, pośpiewać przy akompaniamencie gitarzystów burmistrza Artura Kuczyńskiego i Adama Jagusza, porozmawiać i powspominać jak było, jak jest i co będzie… w Szczuczynie.

Program drugiego dnia szczuczyńskiego zlotu był bardzo bogaty. Zaczął się od zwiedzania remontowanego klasztoru pijarskiego, gdzie zgodnie z zapowiedzią burmistrza w przyszłości powstanie Szczuczyńskie Centrum Warsztatowo – Szkoleniowe. Rozmach i zaawansowanie prac remontowych wzbudziły uznanie i podziw zwiedzających a pomysły na zagospodarowanie tego obiektu wzbudziły ich aprobatę. Następnie wszyscy udali się do kościoła gdzie odbyła się konferencja na temat szczuczyńskich krypt. Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury doktor Tomasz Dudziński przedstawił zebranym prezentację pt.: „W poszukiwaniu Konstancji z Potockich Szczuki” podczas, której przedstawił niezwykłą postać Konstancji – żony Stanisława Antoniego Szczuki i ustalenia jej pośmiertnych losów. Pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy prowadzili i jak zdeklarowali będą kontynuować badania w szczuczyńskich kryptach zaprezentowali zebranym efekty swoich prac. Profesor Małgorzata Grupa wystąpiła z prezentacją „Pijarzy w Szczuczynie” omawiając XVIII – wieczne realia życia i mody a Sebastian Nowak przybliżył słuchaczom temat „Problematyki rozpoznawania polskiego stroju narodowego na różnych stanowiskach archeologicznych” przyznając, że szczuczyńskie krypty są unikatowe biorąc pod uwagę bogactwo i świetny stan zachowania materiałów.

Podczas konferencji odbył się też pokaz mody podczas, którego zaprezentowano ubiór przedstawicieli wyższych sfer żyjących w XVIII wieku.

Po konferencji wszyscy udali się autokarem do Niedźwiadnej gdzie zwiedzili zabytkowy późnogotycki kościół w. św. Stanisława a w drodze powrotnej zobaczyli powstające hale produkcyjne w Podstrefie Szczuczyn Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wysłuchali informacji burmistrza na ich temat oraz obecnych i przyszłych inwestycji w Szczuczynie.

Następnym punktem w programie dnia była XLVI Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Szczuczynie z okazji II Zlotu Przyjaciół Szczuczyna. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Mioduszewski przedstawił zebranym porządek obrad. Główne punkty porządku obrad to m.in. wystąpienie Dyrektora BCK w Szczuczynie Janusza Siemiona z odczytem „Perła baroku polskiego na Podlasiu – znana i nieznana historia kompleksu klasztorno – kościelnego w Szczuczynie” i wystąpienie burmistrza Artura Kuczyńskiego, który przedstawił założenia, zrealizowane i przyszłe plany programu „Szczuczyn 2030”. Ważnym punktem sesji było też wręczenie burmistrzowi Kovla Olegowi Kinderowi pamiątkowej statuetki przez burmistrza Artura Kuczyńskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Mioduszewskiego z okazji 500 – lecia nadania praw miejskich naszemu partnerskiemu miastu. Głos zabrał też przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Mieczysław Bagiński, który odniósł się do wielu zagadnień podjętych podczas trwania sesji m.in. inwestycji i przyszłości Szczuczyna.

Po zakończeniu uroczystej sesji zebrani udali się na obiad do restauracji „Biesiadna” a po posiłku spotkali się w BCK Szczuczynie gdzie omawiano przedstawione informacje i plany, zaobserwowane zmiany, wymieniano spostrzeżenia… a wszystko dotyczyło Szczuczyna.

Wieczorem odbył się uroczysty bal w restauracji „Biesiadna”.

Niedziela była ostatnim dniem zlotu. Odbyła się na uroczysta Msza Święta w intencji uczestników zlotu koncelebrowana przez księdza proboszcza dziekana dekanatu szczuczyńskiego Jacka Majkowskiego. Po Mszy w szczuczyńskim kościele odbył się koncert Joanny Cortes – sopranistki i wokalistki Opery Narodowej.

Popołudnie goście spędzili w siedzibie Centrum Kultury. Był to czas podsumowań tegorocznego spotkania.

Jedno jest pewne. Jest deklaracja organizatorów i uczestników zlotu dotycząca przyszłych spotkań.

DO ZOBACZENIA W SZCZUCZYNIE W 2020 ROKU!

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress