Mąka to z pewnością jeden z tych produktów, który obowiązkowo znajduje się w każdej polskiej kuchni. Niezbędna do wypieku ciast, naleśników, pierogów, a przede wszystkim chleba. Mąka dobrej jakości to taka, która zawiera najwięcej cennych wartości odżywczych, naturalna nie zawierająca żadnych dodatków, polepszaczy, czy wybielaczy, pochodząca najlepiej z ziarna pozyskanego z ekologicznych gospodarstw rolnych, i najlepiej wytwarzana tradycyjnymi metodami. Jeszcze do niedawna taką mąkę wyrabiano w młynie handlowo-produkcyjnym przy ulicy Ogrodowej w Szczuczynie, zaopatrując w wartościowy produkt okoliczne piekarnie.
Historia młynarstwa w tym dwukondygnacyjnym, murowanym, zabytkowym już budynku sięga 1920 roku, kiedy początkowo napędzany silnikiem parowym rozpoczął prawie wiekowe mielenie ziarna na mąkę. Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli, przechodził z rąk do rąk różnego rodzaju dzierżawców, zarządców łącznie z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej aż w 1952 roku kiedy to trafił do rodziny Chylińskich. Wyposażenie młyna i technika pracy nie zmieniła się praktycznie od momentu zainstalowania napędu elektrycznego w 1962 roku. Walce, elewatory, wialnie czy czyszczarki doskonale radziły sobie z przeznaczoną im pracą, aż do kwietnia 2015 roku. Niestety, coraz wyższe koszty produkcji i malejące ceny zbytu wyprodukowanego towaru oraz konkurencja dużych młynów o potężniejszych mocach przerobowych zakończyła prawie stuletnią działalność szczuczyńskiego młyna.
Być może szansą na przetrwanie niewielkich prowadzonych od kilku pokoleń młynów jest produkcja mąki ekologicznej, certyfikowanej, pod nazwą produktu regionalnego- mąki idealnej do wypieku, np. zdrowego żytniego chleba. Wyższa cena eko- produktu zrekompensowana byłaby smakowo-zdrowotnymi walorami. Należy pamiętać o popularnym powiedzeniu, że właściwe odżywianie się będzie medycyną jutra.
3 komentarze
Z czyjej mąki teraz będą robić pierogi w „restauracji” gdzie była Magda Gessler w Grajewie? 🙁
Jakość przegrywa z nowoczesnymi technologiami,ale wraz z bogatszym społeczeństwem pojawia się popyt na sprawdzone, zdrowe produkty ekologiczne.
Wielka szkoda. Upadł kolejny zakład produkcyjny antybiedronkowy. 1 kg takiej mąki powinien kosztować z 5zl i świadomy konsument zapłaci.
A tak Biedronka strzyże handel w Polsce i wprowadza dziadostwo niewiadomego pochodzenia. Jeden podatek obrotowy dla wszystkich podmiotów 3% skutecznie zabezpieczy Polskę od rabunku . Obecnie płaci 0,8 % i mówimy tu o dodatkowych 70mld zł rocznie CIT. Upadek narodowych interesów dokonuje sie.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.