„Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom.”
Madeleine Delbrer
Entuzjastycznymi oklaskami publiczność dziękowała zespołowi „Wszystko w porządku” z Borysowa na Białorusi i zespołowi „Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie, które wystąpiły 25 maja br. w muszli koncertowej Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach koncertu z okazji Dnia Matki.
Zgromadzona publiczność wysłuchała kresowych i ludowych pieśni, którym akompaniowali muzycy poszczególnych zespołów. Piękne, kolorowe stroje, niezwykły wokal, profesjonalna gra na instrumentach, tańce ludowe to wszystko składało się w całość i wzajemnie uzupełniało, tworząć wspaniałą atmosferę sobotniego koncertu.
Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół w Niećkowie na czele z Dariuszem Koniecko i opiekunkom zespołu „Kłosek” Ewie Hanc i Zofii Gede za współpracę i zaangażowanie w organizację koncertu.
Dziękujemy kierowniczce zespołu „Wszystko w porządku” Ałłie Nicijewskiej za przyjęcie naszego zaproszenia i występ w Szczuczynie.
Występ obu zespołów poprzedzał ich koncert w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wąsoszu, który zorganizowany został dzięki zaangażowaniu i współpracy z dyrektor Jolantą Koniecko.
Serdecznie dziękujemy za koncert!
Andrzej Kosmowski
BCK w Szczuczynie
Więcej informacji o zespołach:
„WSZYSTKO W PORZĄDKU”
Młodzieżowy zespół piosenki estradowej „Wszystko w porządku” działa przy Domu Polskim w Borysowie od roku 2010. Kierowniczką zespołu jest Ałła Nicijewska, akompaniatorką Maria Groda. Wszyscy uczestnicy mają polskie pochodzenie. Zespół bierze udział w różnych imprezach, zorganizowanych przez Dom Polski – Dzień Niepodległości Polski, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Koniec roku szkolnego, Dni Polskiej Kultury w Borysowie, a także w polonijnych przedsięwzięciach, festiwalach, konkursach, zorganizowanych przez Ambasadę RP w Mińsku, Macierz Szkolną w Mińsku i inne. W październiku 2016 r. zespół „Wszystko w porządku” uczestniczył w V Festiwalu „Eurydyka” w Mińsku i otrzymał wyróżnienie. W styczniu tego roku uczestniczył w finale Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastoralek im. Ks. Kazimierza Szwarlika i otrzymał I miejsce, a w maju otrzymał I nagrodę w XIX Festiwalu polskiej piosenki estradowej w Grodnie.
W październiku 2017 i 2018 występował na 16 i 17 Dolnośląskich Dniach Kultury Kresowej w Legnicy, brał udział w koncercie poświęconym Annie German w Mińsku w Filharmonii. Zespół jest laureatem 21. Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „MALWY 2019”.
„KŁOSEK” zgodnie z informacjami ze strony internetowej Zespołu Szkół w Niećkowie
http://www.zsnieckowo.com.pl/o_szkole/klosek
„Szukaj przyjaciół tam, gdzie śpiewają, źli ludzie pieśni nie znają” – ta maksyma stała się iskierką do powołania w 1980 roku Zespołu Ludowego „KŁOSEK” w Zespole Szkół w Niećkowie i wiernie przyświeca jego działalności do dnia dzisiejszego. Młodzież, kształcąca się w szkole, pochodzi z różnych kultur etnograficznych: Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Inicjatywa powołania zespołu pozwoliła zintegrować młodzież, a dodatkowo stała się czynnikiem rozwoju wokalnych i tanecznych talentów uczniów szkoły. Przez 39 lat swojej działalności Zespół uświetniał muzyką, śpiewem i tańcem uroczystości gminne, środowiskowe, powiatowe i wojewódzkie. Niektóre z jego występów emitowane były w programach ośrodków regionalnych TV w programie II TV i Polskim Radiu. Zespół wielokrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego, odnosząc mniejsze lub większe sukcesy (w swoim dorobku posiada 6 pucharów zdobytych w przeglądzie). W latach 90-tych Zespół niejednokrotnie prezentował swój repertuar na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Promował bogaty dorobek kulturowy naszego regionu również poza granicami kraju wyjeżdżając z gościnnymi występami do Czech, Niemiec. „KŁOSEK” wyjeżdżał również na Litwę w ramach współpracy ze Wspólnotą Polską. W 2012 roku „Kłosek” uczestniczył w Jarmarku Jagiellońskim w Bielsku Podlaskim. W 2013 roku w Białymstoku oraz w 2014 roku w Łomży Zespół uczestniczył w paradzie województwa podlaskiego, podczas której występ zespołu stanowił jeden z punktów programu. „KŁOSEK” występował charytatywnie w Warszawie w Teatrze Roma (scena św. Barbary) na rzecz dzieci z Afryki.
W 2014 roku w ramach regionalnej wymiany młodzieży, „KŁOSEK” występował na „Baligrodzkim Festiwalu Kultur” Bieszczady 2014. patriotyczno – religijnej, samorządowej, organizacji pożytku publicznego itp.
Zespół Ludowy „KŁOSEK” ma ogromne zasługi dla kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego i religijnego Podlasia. Od 39 lat pieśnią i tańcem rozsławia kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia oraz promuje dobre imię szkoły.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.