W dniu 16 października 2015 r. w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku odbyła się konferencja na temat nowej perspektywy finansowej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Konferencja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zainaugurowała rozpoczęcie nowego okresu finansowania działań, które będą realizowane w ramach PROW.
Gmina Szczuczyn została przez włodarzy województwa dostrzeżona jako prężnie rozwijająca się i efektywnie wykorzystująca dofinansowania ze środków UE, dlatego też Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński został poproszony o wzięcie udziału w konferencji jako panelista.
Konferencję otworzył Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński zapraszając przybyłych gości do aktywnego udziału w debacie, do której zaproszono nie tylko przedstawicieli instytucji zaangażowanych w PROW, ale także praktyków.
Była to jedna z pierwszych okazji, żeby dowiedzieć się o szansach i możliwościach wynikających z nowego programu PROW. Debata została poprowadzona przez Małgorzatę Półtorak, dziennikarkę znaną m.in. z programu „Tym żyje wieś” emitowanego na antenie TVP Białystok. Konferencję obejrzeć będzie można 31 października o godz. 10.15 na kanale TVP Białystok.
Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, iż w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie 8 możliwości otrzymania wsparcia w ramach działania Rozwój Gospodarstw. Unijne pieniądze pomogą tym rozpoczynającym działalność rolniczą, którzy chcą poprawić konkurencyjność swoich gospodarstw, wesprą inwestycje na obszarach Natura 2000 i OSN, będą przywracać potencjał po klęskach i zapobiegać ich skutkom. Na spore pieniądze mogą liczyć nowe grupy i organizacje producenckie.
– Dzięki poprzedniej perspektywie PROW podlaska wieś bardzo się zmieniła. Nie tylko gospodarstwa się rozwinęły, poprawie uległa infrastruktura na terenach wiejskich – mówi Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Z pewnością poziom życia dzięki wykorzystaniu środków z PROW na lata 2007-2013 wzrósł. Natomiast w nowej perspektywie dalej będą kontynuowane te możliwości które były, przede wszystkim modernizacja gospodarstw. To w końcu dla rolników sprawa najważniejsza – i na to zostanie przeznaczonych 25 proc środków z PROW. Na razie uruchamiane są środki z zakresu inwestycji inwentarskich, natomiast później będą możliwe i inne. PROW to też działania z zakresu rolnictwa ekologicznego, działań związanych z ochroną środowiska. Rolnicy dalej będą mogli korzystać z dopłat za to, że utrzymują środowisko w dobrym stanie.
Jak zapewniał Stefan Krajewski – Dyrektor Podlaskiego Oddziału ARiMR -kontynuowany będzie również program ONW. Natomiast Pani Elżbieta Filipowicz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego potwierdziła kontynuację jakże popularnego wśród gmin programu LEADER. Leader jest oddolnym, partnerskim podejściem do rozwoju obszarów wiejskich, realizowanym przez Lokalne Grupy Działania (LGD), polegającym na opracowaniu przez społeczność wiejską Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów, łączących zasoby ludzkie, naturalne, kulturowe, historyczne itp. Celem tej osi jest przede wszystkim budowanie kapitału społecznego wsi poprzez aktywizację mieszkańców oraz przyczynianie się do tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich. Lokalne Grupy Działania to partnerstwa składające się z przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego, społecznego. Chodzi o to, by to społeczności same definiowały potrzeby dotyczące rozwoju lokalnego (w strategiach) i miały wpływ na ich realizację.
Nowa perspektywa PROW to także szansa dla samorządów. O tym, jak ważne jest zaangażowanie i partnerstwo sołectw w realizacji projektów mówił m.in. Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński. Włodarz Gminy Szczuczyn pytany był także o to, czy warto mieć na swoim terenie targowisko dla produktów lokalnych.
Ważne jest również to, że w nowej perspektywie finansowej ze środków PROW samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na remonty dróg, o co zabiegano już od dawna.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.