Kościoły na Kresach relacja z wystawy

0

„Kościoły na Kresach”

W dniu wczorajszym (10.07.2017r.) w holu wystawienniczym Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie została otwarta wystawa „Kościoły na Kresach”. Wyeksponowane obrazy powstały podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego na Białorusi. O zorganizowanym w tamtym roku plenerze kulturoznawca z Białorusi Ala Matuk wypowiedziała się:

„(…)Uczestnicy pleneru swoją pracę rozpoczęli w Grodnie. Następnie malarze podróżowali po Grodzieńszczyźnie poznając historię oraz architekturę sakralną mniejszych miejscowości, m.in. Nowogródka, Lidy, Szczuczyna, Iweia, Wasiliszek. Grodno i okolice mają swój klimat, a to sprzyja tworzeniu i skłania do refleksji – tak mówili artyści, którzy brali udział w plenerze malarskim. Tematem przewodnim pleneru „Kościoły na Kresach 2016” były sakralne walory architektoniczne zabytkowych miast Grodzieńszczyzny. Kilkudziesięciu artystów z Polski, Litwy i Ukrainy uwieczniło przez własne wizje piękno architektury oraz malowniczość krajobrazu. Uczestnicy pleneru tworzą w różnych technikach plastycznych i reprezentują odmienne nurty sztuki współczesnej. Posługują się różnymi konwencjami i językami plastycznej wypowiedzi. Inny jest też ich temperament twórczy, każdy z autorów używa również odmiennego języka symboli i malarskiej ekspresji. Wykonane na plenerze obrazy są dziełami artystów zarówno stawiających pierwsze kroki w profesjonalnej karierze jak i tych którzy mają na swoim koncie pokaźny dorobek. Realizm spotyka się z fantazją, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną i tradycyjnym pejzażem. Powstałe obrazy są podsumowaniem różnorodności dorobku artystycznego i prezentują oryginalne koncepcje artystyczne. Projekt „Kościoły na Kresach 2016” stał się niepowtarzalną okazją do utrwalenia na płótnie historii i dnia dzisiejszego Grodzieńszczyzny i zaproszeniem do przyjrzenia się z bliska niezwykłej mozaice artystycznych osobowości.”

Na zorganizowanej w BCK w Szczuczynie wystawie swoje prace prezentują m.in.:

Anna Irmina Bąk. Studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. W 2015 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, na kierunku malarstwo z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie studentka drugiego roku na studiach drugiego stopnia w pracowni grafiki warsztatowej. Miała wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych na terenie Europy.

Walentyna Brysacz. Urodziła się w Soniczach na Grodzieńszczyźnie. Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Zajmuje się malarstwem. Jest organizatorem plenerów malarskich nad kanałem Augustowskim. Prezentuje swoje prace podczas licznych wystaw na Białorusi i za granicą. W swoim dorobku artystka ma 11 wystaw indywidualnych. Inspiracje czerpie z otaczającej ją przyrody, z rodzinnych miejsc i ciekawych spotkań. Obecnie jest prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Obrazy malarki znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Gudziewiczach, w Muzeum A. Mickiewicza w Nowogródku oraz w wielu prywatnych kolekcjach, m. in. w Polsce, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Holandii, Włoszech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach.

Danuta Nawrocka. W latach 1985-1990 studiowała na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej twórczości wypowiada się poprzez malarstwo i rysunek, rzeźbę, instalacje oraz performance. Wyróżnia ją własny styl łączenia rysunku z malarstwem. Niezwykle charakterystyczny dla niej styl w malarstwie wynika z autentycznego przekazu jej filozofii życia. Swoją sztukę prezentuje na wystawach indywidualnych i grupowych oraz festiwalach sztuki w Polsce i zagranicą. Wystawiała m.in. w Niemczech, Turcji, na Ukrainie, w Korei Płd. i we Włoszech.

Irina Zawało . Artysta plastyk, mgr sztuki z przygotowaniem pedagogicznym. Urodziła się w Baranowiczach na Białorusi w rodzinie polskiej. Mieszka w Warszawie. Prace artystki znajdują się w zbiorach galerii sztuki Nowy Zamek (Grodno), gmachach użyteczności publicznej w Polsce i na Białorusi oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Francji, USA, Kanadzie i Białorusi.

Mikołaj Pantiuchow. Urodził się w 1972 roku w Grodnie, Białoruś. Ukończył Grodzieński Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały, Wydział Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje jako nauczyciel rysunku w Grodnie. Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych organizowanych zarówno na Białorusi, jak i za granicą. W dorobku ma trzy wystawy indywidualne w Rosji. Ulubiona technika malarska – akwarele, ale tworzy też grafikę i maluje farbami olejnymi.

Robert Bluj. Urodzony w 1970 r. w Wilnie na Litwie. W latach 1992–97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2002 r. jest członkiem Związku Malarzy Litwy. W 2005 r. decyzją Ministra Kultury Litwy otrzymał status twórcy sztuki. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki “Barwy Polski w Rzymie”.

Walery Stratowicz. Urodził się w 1963 roku w Łabińsku w Kraju Krasnodarskim, Północny Kaukaz. W latach 1981 -1986 studiował na wydziale Grafiki Artystycznej Witebskiego Instytutu Pedagogicznego im. Kirowa. Od 1988 roku prowadzi aktywną działalność artystyczna w Grodnie. Ma w swoim dorobku 11 wystaw indywidualnych na Białorusi, w Polsce i Rosji. Dzieła artysty były też wystawiane w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz krajach nadbałtyckich.

Na wystawie prezentowane są też prace artystów: Jana Wytyka, Zbigniewa Palka, Petro Hrytsiuka, Zbigniewa Talka.

Obrazy, które są pokłosiem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Kościoły na Kresach 2016” obejrzeć możemy w naszym mieście dzięki życzliwości pani Renaty Dziemiańczuk z Grodna – członek Związku Polaków na Białorusi. Serdecznie dziękujemy pani Renacie za współpracę.

Wystawa czynna będzie do 05 sierpnia 2017r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress