Śmietanka i śmietana są jednymi z najpopularniejszych produktów mlecznych w Polsce. Wykorzystujemy je podczas przygotowywania wytrawnych dań, ale także słodkich deserów. Są nieodłącznym elementem sosów, zabielanych zup czy kremów do ciast i tortów. Przygotowując potrawy zastanawiasz się która nich sprawdzi się najlepiej i dlaczego ta z zawartością 12% tłuszczu niekoniecznie będzie dobrym składnikiem kremu do ciast? Koniecznie przeczytaj nasz przewodnik po śmietanowym świecie, dzięki któremu poznasz różnice i już zawsze będziesz wiedzieć, który rodzaj będzie idealny do Twojego ulubionego dania.
Czym różnią się od siebie śmietana i śmietanka?
Wybór pomiędzy śmietaną, a śmietanką zależy od planowanych dań. Śmietanka powstaje od razu po odwirowaniu mleka, ma płynną postać, jest lekko słodka w smaku. Ta druga to jej ukwaszona wersja – dzieje się tak po dodaniu do niej kultur bakterii mlekowych. Jej smak jest bardziej kwaskowaty, wytrawny.
Śmietanka – nieodłączny składnik deserów i lekkich kremów
Śmietanka 30% i 36% doskonale nadaje się do ubijania, a także jako składnik przepysznych kremów tortowych. Smak bitej śmietany z dodatkiem owoców w każdym z nas wzbudza najmilsze wspomnienia z dzieciństwa. Te z mniejszą zawartością tłuszczu, 18% i 12%, będą stanowiły świetny dodatek do zup typu krem i sosów, w których chcemy pozostać przy lekkiej, bardziej płynnej konsystencji.
Śmietana – królowa wytrawnych smaków
Śmietany z kolei będą najlepszym wyborem w przypadku dipów, sałatek, wypieków, gęstych zup czy sosów. W swojej ofercie Łaciate posiada śmietany o zawartości tłuszczu 12%, 18 % oraz tę najbardziej zbliżoną do wiejskiej śmietany – 22% tłuszczu. Produkty Łaciate są najwyższej jakości i powstają z najlepszego polskiego mleka. Bogata oferta śmietan i śmietanek sprawia, że każdy znajdzie właściwą, zależnie od upodobań i potrzeb.
Nie masz pomysłu na to, jak wykorzystać ten przepyszny mleczny produkt w swojej kuchni? Poniżej znajdziesz nasze propozycje. Po więcej inspiracji kulinarnych zapraszamy na www.najlepszewkuchni.pl.
Ciasto francuskie z kurkami i tymiankiem
Składniki:
– 250 g ciasta francuskiego,
– 200 g kurek,
– 100 g sera Gouda Mlekpol
– 150 g mascarpone Mlekpol,
– 4 łyżki śmietany Łaciatej 18%,
– 2 łyżki masła Łaciate,
– 1 cebula,
– 1 jajko,
– 1 żółtko,
– kilka gałązek świeżego tymianku,
– sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Kurki dokładnie oczyszczamy, cebulę kroimy w drobną kostkę, a z gałązek tymianku zrywamy listki. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy cebulę i tymianek, smażymy do zeszklenia. Następnie dodajemy kurki i krótko podsmażamy – grzyby i tak dojdą w piekarniku. Dodajemy sól i pieprz do smaku, zdejmujemy z kuchenki. Goudę trzemy na tarce o małych oczkach, mieszamy z mascarpone, śmietaną i jajkiem. Piekarnik rozgrzewamy do 200⁰C. Ciasto francuskie rozwijamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, smarujemy serowo-jajecznym kremem, a na tym kładziemy kurki, pozostawiając około 2 cm marginesu. Brzeg smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 30 minut do momentu zarumienia się boków. Po przestudzeniu kroimy na mniejsze kawałki, a wierzch dekorujemy świeżym tymiankiem.
Składniki:
Ciasto:
– 150 g mąki pszennej,
– 100 g masła Extra Łaciate,
– 2 łyżki cukru pudru,
– 1 żółtko
Nadzienie:
– 3 gruszki,
– 1 łyżka masła Extra Łaciate,
– 1 łyżka cukru
– 200 ml śmietanki Łaciata 30%
– 4 łyżki płatków migdałów
– 2 łyżki mąki pszennej
– 2 żółtka
– 1 jajko
– ½ szklanki cukru
Dodatkowo:
– płatki migdałów do dekoracji
– obciążenie do pieczenia tarty (np. suchy groch, fasola, ryż lub specjalne kulki ceramiczne)
Sposób przygotowania:
Masło kroimy na mniejsze kawałki i zagniatamy z pozostałymi składnikami ciasta. Formujemy je w kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut. Gruszki myjemy, dzielimy na pół, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na grubsze plastry. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy cukier, mieszamy. Do powstałego sosu dodajemy gruszki, smażymy z obu stron około 2-3 minut, tak by ładnie się skarmelizowały. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 190°C. Z lodówki wyjmujemy ciasto, rozwałkowujemy i wylepiamy nim dno oraz boki formy do tarty o średnicy 25 cm. Nakłuwamy spód, a na nim rozkładamy folię aluminiową i wysypujemy obciążenie. Wstawiamy ciasto do piekarnika i pieczemy 15 minut. Następnie usuwamy obciążenie i pieczemy jeszcze 5 minut. Obniżamy temperaturę do 170°C, mieszamy ze sobą wszystkie składniki nadzienia i wykładamy je na podpieczony spód. Na powstałym cieście układamy gruszki. Tartę pieczemy około 35-45 minut. Przed podaniem posypujemy ją płatkami migdałów.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.