Blisko 300 tysięcy złotych stracił 48-letni mieszkaniec powiatu grajewskiego, który chciał zainwestować pieniądze w internecie. Po znalezieniu oferty skontaktował się z rzekomym konsultantem platformy inwestycyjnej. Przez kilka tygodni przelał na konta oszustów ponad ćwierć miliona złotych. Instalując aplikację do zdalnej obsługi urządzenia, przestępcy pobrali z jego konta kolejne pieniądze. Zdążyli także w jego imieniu złożyć wniosek o kredyt.
Mieszkaniec powiatu grajewskiego, w połowie stycznia, zainteresował się reklamą internetową oferującą możliwość szybkiego zysku bez ryzyka. 48-latek zadzwonił pod wskazany w reklamie numer telefonu, który odebrał mężczyzna ze wschodnim akcentem. Podał się za konsultanta platformy inwestycyjnej i zaoferował możliwość zarobienia dużych pieniędzy inwestując w surowce. Już na początku rozmowy doradca przesłał mu link do wpłaty 150 dolarów. W kolejnej wiadomości podał numer konta, na które mieszkaniec powiatu grajewskiego przelał 100 tysięcy złotych przekonany, że zostaną one zainwestowane. Kiedy 48-latek zauważył błędny numer PESEL w skanie dowodu osobistego rzekomego konsultanta, nabrał podejrzeń co do tej inwestycji. Postanowił wypłacić pieniądze. Wtedy doradca przedstawił kolejne warunki, tym razem dotyczące opłacenia podatku oraz zainstalowania wskazanej aplikacji. Mężczyzna chcąc odzyskać wpłacone pieniądze, spełnił je i kilkukrotnie przelał na wskazane przez przestępce konto po kilkadziesiąt tysięcy złotych. W między czasie zainstalował również wskazaną aplikację, jak się później okazało do zdalnej obsługi urządzenia. Po kilku dniach 48-latek zorientował się, że z jego konta zniknęło dodatkowo 23 tysięcy złotych, a przestępcy zdążyli jeszcze złożyć wniosek o kredyt na kwotę 60 tysięcy złotych. W wyniku działań oszusta mężczyzna stracił w sumie 285 tysięcy złotych.
Policjanci apelują o rozważne i rozsądne działanie na rynku inwestycji. Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego zalecamy wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel. Oszuści kierują informacje do potencjalnych pokrzywdzonych i wskazują na możliwość osiągnięcia szybkich i wysokich zysków. Tego typu oferta jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.
Nie ulegaj presji. Uważaj na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działaj pochopnie, pod wpływem chwili i emocji. To może być oszustwo!!!
Policja i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają:
- Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie, np. w połączeniu ze słowem „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami;
- Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne;
- Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
- Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
- Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
- Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
- Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji.
Źródło: policja.gov.pl
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.