Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie
ok. 20 tys. młodych ludzi.
Dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2022r. o godzinie 17:00
w szczuczyńskim kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona Msza Święta celebrowana przez księdza proboszcza Jacka Majkowskiego i księdza wikarego Marcina Ołtarzewskiego.
Po nabożeństwie, przy tablicy z epitafijną inskrypcją: „Tym, którzy poświęcili swoje życie
i zdrowie…” (ul. Kościelna) delegacja w składzie:
– podharcmistrzyni Maria Jaworowska wraz z zuchami i harcerzami z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Złote Lwy” ze Szczuczyna
– założyciele Związku Piłsudczyków RP Oddział w Szczuczynie – Anna i Adam Jagusz wraz
z członkami Związku
– Janusz Siemion – dyrektor BCK w Szczuczynie i Janusz Marcinkiewicz – kierownik MDKiS
w Szczuczynie wraz z pracownikami
– Robert Łepkowski – prezes OSP w Szczuczynie
oraz grupa mieszkańców miasta złożyła wiązankę kwiatów i podpaliła znicze pamięci.
Cześć i chwała bohaterom!
Andrzej Kosmowski
BCK w Szczuczynie
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.