Od początku lutego do końca sierpnia tego roku Biblioteka Miejska w Szczuczynie realizuje projekt „Pocztówki z mego miasta – warsztaty”. Jest to kolejne przedsięwzięcie wymyślone i zaplanowane przez pracowników biblioteki, którzy na jego przeprowadzenieuzyskali dofinansowanie w wysokości 8500 zł z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Dotacja została przyznana ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach wspólnie prowadzonego programu „Równać Szanse 2015”. Już po raz trzeci szczuczyńska biblioteka znalazła się w gronie laureatów tego Ogólnopolskiego Konkursu.
Program ma za zadanie wyrównywać szanse młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie i skierowany jest do młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszkaniewięcej niż 20 000 osób. Jego istotąsą lokalne projekty, któredla młodych ludzi mają być wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągać wspólny cel, ucząc się po drodze, jak nawiązywać nowe kontakty i radzić sobie w trudnych sytuacjach, a przez to wzmacniać wszechstronnie umiejętności społeczne oraz podnosić swoje kompetencje.
Uczestnicy naszego projektu nauczą się samodzielnie i świadomie podejmować decyzje, współpracować i integrować się z rówieśnikami i lokalną społecznością, dążyć do wyznaczonych przez siebie celów i je osiągać oraz myśleć perspektywicznie o własnej przyszłości. Młodzież pracująca przy projekcie ma szanselepiej poznać siebie i swoje możliwości oraz sprawdzić się podczas realizacji konkretnego zadania, za które odpowiada. Odkrywając walory swojej „małej ojczyzny”, rozwinie umiejętność obserwacji i utrwalania zmian w niej zachodzących, pozna lepiej swoje miasto i okolice.
Młodzi ludzie na warsztatach fotograficznych, które poprowadzi artysta fotografik z Białegostoku pan Bogusław Florian Skok, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP, zapoznają się z tajnikami robienia zdjęć, także w plenerze i ich obróbką.Wykonająrównież zdjęcia, z których wspólniewybiorą te najlepszedo pocztówek oraz na wystawę.
Zajęcia z kreatywności przeprowadzi zaprzyjaźniona z biblioteką pani Izabela Gwiazdowska prowadząca Studio Działań Kreatywnych „Gwiazda”. Wesprze ona młodych ludzi przy organizacji happeningówi aranżacji wystawy.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie będzie też dla młodzieży świetną okazją do przeżycia wspaniałej przygody, a dla nas kolejnym cennym doświadczeniem.
W realizowane przez bibliotekę przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Stanisława Antoniego Szczuki w Szczuczynie oraz Zespół Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie. Z ramienia biblioteki koordynatorem projektu jest pani Anna Akus – Szklarzewska, bibliotekarka Wypożyczalni dla Dorosłych. Pomogą nam jak zawsze, wolontariusze i przyjaciele biblioteki oraz nasi lokalni partnerzy na czele ze Stowarzyszeniem „Nasz Szczuczyn”. Wydanie pocztówek wspomaga finansowo Urząd Miejski w Szczuczynie. Zadanie realizowane jest już w nowej siedzibie Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie przy ul. Łomżyńskiej 11, a nad jego całością czuwa kierownik Janusz Siemion.
W czasie projektu zajmować się będziemy otaczającym nas środowiskiem i jego walorami architektonicznymi i krajobrazowymi, z uwzględnieniem bardzo bogatego lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zamierzamy utrwalić i udokumentować na pocztówkach zmiany zachodzące w naszym mieście i okolicy. Naszymi działaniami pragniemy też pobudzić w miejscowej społeczności poczucie patriotyzmu oraz lokalnej tożsamości.
W efekcie naszych działań zostanie wydany zbiór pocztówek naszego miasta iokolicy, do których zdjęcia wykonają uczestnicy projektu. Powstanie również wystawa najpiękniejszych i najciekawszych zdjęć wykonanych w czasie warsztatów oraz cykl happeningów w różnych częściach miasta promujących nasze działania. Biblioteka wzbogaci się o lepszy, specjalistyczny obiektyw do aparatu fotograficznego, który zakupiła
z wcześniejszego projektu „Równać Szanse”.
Mamy nadzieję, że to kolejne, realizowane przez bibliotekę zadanie zwiększy poczucie lokalnej tożsamości nie tylko wśród młodzieży, przyczyni się również do promocji
i rozwoju naszej małej ojczyzny.
Anna Akus – Szklarzewska
Janusz Siemion
Jeden komentarz
To mi się podoba. Gratulację! 🙂
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.