Opowieści w monidłach zaklęte

0

Dnia 26 września 2023r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się podsumowanie młodzieżowego projektu i otwarcie wystawy „Opowieści w monidłach zaklęte”. Przedsięwzięcie realizowano w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura, którego Operatorem Regionalnym jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku (Bardzo Młoda Kultura edycji 2023-2025 to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury (III edycja).

Przybyłych gości powitał Janusz Siemion – dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, który też przybliżył zebranym historię monideł. Julia Łaguna i Tomasz Chiliński (uczestnicy projektu) opowiedzieli i zaprezentowali zdjęcia z poszczególnych etapów działań projektowych.

Na oprawę artystyczną wydarzenia składały się występy wokalne Nikoli Kondratowicz oraz gra na akordeonie Kamila Perzanowskiego.

Tego dnia gościliśmy w progach Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie wielu znamienitych gości m.in. Posła na Sejm RP Pana Stefana Krajewskiego, Starostę Powiatu Grajewskiego Pana Waldemara Remfelda, Burmistrza Szczuczyna Pana Artura Kuczyńskiego. Szczególnie miło było nam gościć osoby, które użyczyły nam monidła.

Podsumowanie projektu, które wieńczyło otwarcie wystawy było też doskonałą okazją do złożenia podziękowań dla osób wspierających działania młodzieżowe wręczonych przez Dyrekcje biblioteki i uczestników projektu: Julię Saniewską i Nataniela Ornowskiego:

– na ręce przedstawicieli Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przekazano podziękowanie dla Pani Dyrektor Wiktorii Wnorowskiej,

– Panu Krzysztofowi Jodczykowi – głównemu koordynatorowi BMK woj. podlaskie i Panu Adamowi Ślefarskiemu – opiekunowi projektu z ramienia Podlaskiego Instytutu Kultury

– Pani Izabeli Randzio – lokalnej animatorce

– Panu Bogdanowi Florianowi Skokowi – Prezesowi Okręgu Północno Wschodniego Związku Polskich Artystów Fotografików

– Pani Annie Wojsław – Prezesce Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”

Wszyscy wymienieni wyżej zapewnili niezbędne wsparcie merytoryczne, finansowe, techniczne, psychologiczne niezbędne i bardzo potrzebne do realizacji projektu „Opowieści w monidłach zaklęte”.

Szczególnie podkreślić należy ogromne zaangażowanie Państwa Joanny i Janusza Siemion, którzy po przedyskutowaniu różnych koncepcji z grupą projektową poświęcili mnóstwo energii i czasu na skomponowanie wielkoformatowej wystawy monideł.

Po oficjalnej części, przybyłych gości zaproszono do zwiedzania wystawy monideł na którą składają się sześćdziesiąt trzy monidła różnego rodzaju, ślubne, komunijne, portretowe, rodzinne. Najstarsze monidło pochodzi z początku XX wieku, najmłodsze z lat 80. XX wieku.

W holu wystawienniczym biblioteki wyeksponowano oryginały monideł wraz z opisami a w Lokalnej Izbie Historii i Tradycji biblioteki wielkoformatową wystawę monideł (sfotografowane monidła wraz z opisami), która wyruszy niebawem w tournée po lokalnych ośrodkach kultury. Wystawa oryginałów eksponowana będzie w bibliotece do końca 2023 roku.

Andrzej Kosmowski

koordynator projektu / BCK w Szczuczynie

zdjęcia: Andrzej Szabelski / starszy instruktor BCK w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x