W tym roku już po raz 11 Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zorganizował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tańca i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur. W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 28 zespołów z 14 krajów, prezentujących różnorodny folklor, mieszankę tekstów i oryginalnej muzyki, porywających tańców oraz barwnych strojów. Niewątpliwym atutem Podlaskiej Oktawy Kultur jest fakt, iż obejmuje ona swoim zasięgiem całe Podlasie. W ciągu 5 dni zespoły uczestniczące w festiwalu występują nie tylko na głównej scenie, która usytuowana jest na białostockim Rynku Kościuszki, ale też w ponad 20 miejscowościach w regionie. Jedną z nich jest nasze miasto – Szczuczyn. Już po raz drugi gościmy w naszej małej ojczyźnie zespoły uczestniczące w tym wyjątkowym międzynarodowym wydarzeniu.
W dniach 27 i 28 lipca w naszej pięknej barokowej świątyni odbyły się koncerty w ramach Podlaskiej Oktawy Kultury 2018 r. W piątek wystąpili goście z Gruzji – kwintet URMULI, w sobotę urodzona na Ukrainie Susanna Jara z zespołem.
Szczuczyńskie koncerty w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur, występy tak wyjątkowych artystów w naszym mieście to zasługa Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie i jej Dyrekcji, Burmistrza Artura Kuczyńskiego, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku i gościnności księdza proboszcza Jacka Majkowskiego.
Kwintet Urmuli to gruziński zespół ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne swej kultury, grupa założona została w 1993 roku w Tibilisi przez Nugzara Kavtaradze. Członkowie zespołu są muzykami uniwersalnymi: śpiewakami i multiinstrumentalistami, grającymi po mistrzowsku na wielu instrumentach charakterystycznych dla całego regionu Gruzji – typowych dla wschodniej części panduri, salamuri, duduki, oraz czonguri, chuniri, chiboni występujących w zachodniej części kraju. Granie na niektórych z nich ma ponad 1500-letnią tradycję.
Zespół z Tobilisi znany jest w naszym kraju z projektu zrealizowanego wspólnie z zespołem Trebunie-Tutki pt. „Duch Gór”, w którym wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kaukaskie duchy przodków, legendarnych herosów gór. Zespołowi towarzyszyła opiekunka Marta Szałkiewicz
Susanna Jara urodziła się w Poczajowie na Ukrainie, dorastała w Sanoku, a teraz mieszka w Krakowie. Z wykształcenia filolog ukraiński, ale całe jej życie to muzyka. Dlatego też koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkiem blisko 30 różnych zespołów i chórów, uczestniczyła również z wielu projektach. Jej repertuar jest bogaty i różnorodny: od surowych ludowych pieśni, poprzez piosenkę estradową, improwizację, jazz, aż po skomplikowane koloraturowe pieśni Karola Szymanowskiego.
BCK w Szczuczynie
Foto: A. Kosmowski i J. Siemion
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.