Podsumowanie zajęć i warsztatów w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie

0

Od początku stycznia pracownicy Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie prowadzili cykl warsztatów plastycznych i edukacyjnych związanych z międzynarodową wystawą „JASNOWIDZE” czy akcją „Bilety do Biblioteki’. Kontynuowane też zajęcia komputerowe dla seniorów „Pierwszy krok w cyfrowy świat” i zapoczątkowano nowy cykl spotkań z myślą o matkach. Strzałem w dziesiątkę okazał się Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki założony w Centrum Kultury w porozumieniu z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Dnia 09.01.2018r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie otwarto wystawę „JASNOWIDZE”. Z tej okazji gościliśmy Przedszkole Samorządowe w Szczuczynie. Nasi goście zwiedzili Wypożyczalnię dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci a potem udali się w podróż „pod ziemię i pod wodę”. Taki właśnie był tytuł zajęć plastycznych zrealizowany na podstawie książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Dyskutowaliśmy na temat podziemnego i podwodnego świata, jego cech, mieszkańców, zawodów z nim związanych a wnioski ze wspólnej rozmowy zilustrowaliśmy na papierowych planszach.

Dnia 10.01.2018r. gościliśmy klasy 0 „a” i 0 „b” pod opieką pań: Małgorzaty Łepkowskiej i Bogusławy Januszewskiej. Scenariusz zajęć oparty był na podstawie książki „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka. Dzieci wykonywały „potworne” stroje – inne niż powszechnie przyjęte. Zamiast ponurych barw – były kolorowe! Po wykonaniu kreacji wspólnie odbyliśmy paradę dzikich stworów. Dyskutowaliśmy na temat bajkowych potworów: gdzie żyją, jak wyglądają i się zachowują. Dnia 12.01.2018r. gościliśmy klasy pierwsze pod opieką pań: Teresy Galińskiej i Ewy Witanowskiej. Dzieci wzięły udział w samochodowych warsztatach plastycznych wg Jana Bajtlika. Uczestnicy warsztatów dyskutowali o samochodach, ich rodzajach, przeznaczeniu, wyglądzie i sygnałach dźwiękowych pojazdów służb mundurowych. Wiedza naszych gości była zaskakująco bogata Następnym punktem zajęć była praca w grupach – każda z nich projektowała auto wykorzystując swoje nowatorskie pomysły dotyczące kolorystyki i wyglądu.

W styczniu br. szczuczyńska biblioteka rozpoczęła też projekt promujący czytelnictwo
pt.: „Bilety do Biblioteki”, skierowany do dzieci i młodzieży. I tak w ramach tej akcji, 16.01.2018r. gościliśmy najmłodszych uczniów (klasa zero i klasa pierwsza) ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Głównym celem bibliotekarzy było uświadomienie i pokazanie dzieciom, że biblioteka to nie tylko książki. Nasi goście wzięli udział w warsztatach ph. „Książka paszportem na świat” podczas których zawzięcie dyskutowali na temat podróży, kr
ajów, piłkarzy, filmów, muzyki i gier. Warsztatowicze przekonali się, że w bibliotece można zagrać w bilard, skorzystać z nowoczesnych tabletów, a także znaleźć najnowsze pozycje wydawnicze na temat Roberta Lewandowskiego. Uczniowie otrzymali „Bilet do Biblioteki”, który uprawnia posiadaczy do swobodnego korzystania z usług BCK w Szczuczynie.

Dnia 14.02.2018r. gościliśmy klasę III „b” wraz z wychowawczynią Marianną Tarnacką ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie. Wizyta zbiegła się z jakże popularnym i miłym świętem…O tym właśnie rozmawialiśmy. Dzień Zakochanych, Dzień Świętego Walentego, Walentynki. Święto to jest obchodzone niemal na całym świecie. Jego celebrowanie to dobra okazja do podróży poprzez tradycje i obyczaje różnych państw. Uczniowie poznali historię tego święta i dowiedzieli się jak obchodzone są Walentynki na świecie a gdzie ich obchody są zakazane (m.in. Arabia Saudyjska, Indie). Dyskusjom nie było końca, żeńska część klasy stwierdziła, że chciałaby spędzić Walentynki w Czechach, gdzie obchodzi się je dwa razy w roku (w lutym i w maju). Za bardzo romantyczną uznały też tradycję wieszania kłódek na moście Karola w Pradze. Z kolei męska część klasy zdecydowanie wolałaby spędzić Walentynki w Japonii gdzie 14 lutego to kobiety obdarowują mężczyzn (którzy rewanżują im się 13 marca w Biały Dzień prezentami).Jeżeli chodzi o polskie zwyczaje walentynkowe nasi goście doskonale zdali egzamin z ich znajomości. Dokładnie opowiedzieli o zwyczajach a także o prezentach, które wręcza się w tym dniu. Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą i wręczeniem „Biletu do Biblioteki” dla uczestników spotkania.

Dnia 15.02.2018r. gościliśmy klasę II „a” wraz z wychowawczynią Beatą Nagel. Dyskutowaliśmy o możliwościach jakie stwarza dla każdego z nas książka. Zgodziliśmy się, że bez względu na to po jaką formę książki sięgniemy, czy tradycyjną papierową, czy po cyfrową, książki są swoistym skarbcem wiedzy, z którego dobrowolnie, za darmo i o każdej porze możemy korzystać. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że o bogactwie człowieka świadczą nie tylko rzeczy materialne ale przede wszystkim bogactwo języka jakim się posługuje, kultura zachowania i jego erudycja. Rozmawialiśmy też o słowach zapożyczonych, „wklejonych”, zaadaptowanych w języku polskim
a także o symbolach, którymi posługujemy się na co dzień pisząc SMS-y czy korespondując na Messengerze. Ku własnemu zaskoczeniu okazało się, że często używamy słów czy symboli, których do końca nie rozumiemy. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali „Bilet do Biblioteki”.

Dnia 16.02.2018r. dyskutowaliśmy na temat filmowych zwiastunów książek z uczniami klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Uczestnicy spotkania zdecydowanie poparli ideę tworzenia filmowych klipów, które promują książki. Zauważyliśmy ciekawy fakt, że zwiastuny nie są jedyną formą promocji książek. Powstają gry komputerowe, organizowane są zloty miłośników danego tytułu, np. Gwiezdnych Wojen czy Harrego Pottera. Wg naszych gości zwiastuny książek są doskonałą reklamą dla danego tytułu. Dzięki obecnej technice autorzy nie są dla czytelników kimś obcym. Dzięki wideoklipom ludzie mają szansę poznać autora bestsellerowych dzieł, mogą przekonać się, że mają do czynienia z człowiekiem z krwi i kości, z kimś realnym. Podsumowując nasze spotkanie stwierdziliśmy, że mimo różnych opinii to wygodny fotel, gorąca herbata, mała przekąska i wciągająca książka stwarzają niepowtarzalny klimat.

Dnia 27.02.2018r. w ramach rewizyty odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną bibliotekę w Radziłowie. Przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne dla klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie. Dyskutowaliśmy o zwierzętach wodnych i żyjących pod ziemią, o najbardziej dziwnych zawodach wodnych i podziemnych, o najbardziej znanych miejscach na kuli ziemskiej, których m.in. położenie sprawiają, że dla zwykłego człowieka są nieosiągalne (np. Rów Mariański). Uczestnicy warsztatów wykonali też balonowego węża morskiego, któremu nadali imię Kunegunda. Nie mogło też zabraknąć rozmowy o BCK w Szczuczynie jak i samym Szczuczynie. Rozmawialiśmy o bogatym kalendarzu wydarzeń kulturalnych w naszej gminie. Uczniowie złożyli nam solenną obietnicę, że odwiedzą nas w porze letniej.

W Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie już od kilku lat odbywają się warsztaty komputerowe „Pierwszy krok w cyfrowy świat”. Uczestnicy spotkań niedawno wybrali się na seans filmowy do grajewskiego kina a w planach mają wspólny wyjazd do opery w Białymstoku. Z myślą o młodych matkach zainicjowano projekt pod hasłem „O Matko!!!” w ramach, którego odbywać się będą warsztaty dotyczące różnej tematyki ważnej dla każdej młodej mamy. W dniach 26.02.2018r. i 12.03.2018r. odbyły się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań. Pieczę nad projektem sprawuje bibliotekarka Wypożyczalni dla Dorosłych Anna Akus – Szklarzewska.

Dnia 22.03.2018r. w ramach akcji pracownicy BCK w Szczuczynie spotkaliśmy się z uczniami klasy szóstej i siódmej ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Dyskutowaliśmy o zaletach i wadach Internetu, o oszustwach internetowych, o zagrożeniach jakie czyhają na każdego z nas w sieci a także o o tym jak zabezpieczać swój komputer przed wirusami komputerowymi. Poruszyliśmy też kwestię ochrony danych osobowych i omówiliśmy kilka sposobów na sprawdzenie wiarygodności internetowych sprzedawców i firm. Tego samego dnia odpowiadając na zaproszenie Anny Arciszewskiej – dyrektor Biblioteki Publicznej w Rajgrodzie przeprowadziliśmy warsztaty pt. „Etnografia w niekonwencjonalnym ujęciu” dla uczniów klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie w ramach goszczącej w rajgrodzkiej bibliotece wystawy „JASNOWIDZE”. Dyskutowaliśmy o etnografii a konkretniej o dwóch elementach obecnych i charakterystycznych dla każdej kultury w zależności od kontynentu – muzyce i symbolice kolorów. Rozmawialiśmy o Masajach, Eskimosach, Polakach, Indianach, Amerykanach, Niemcach, Anglikach, itp. Omówiliśmy też tematy, które w każdej kulturze mają różny charakter i są symbolem różnych postaw: tatuowanie, barwienie i kolczykowanie ciała. Rozmawialiśmy też o muzyce, która w zależności od kultury i pokolenia jest zmienna i wiele mówi o charakterze danej społeczności. Nie mogło zabraknąć rozmowy o naszym Szczuczynie i tego co się w nim dzieje i będzie działo. Zaprosiliśmy naszych warsztatowiczów do Szczuczyna z czego mamy nadzieję nie omieszkają skorzystać.

Dnia 26.03.2018r. wraz z najmłodszymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej rozmawialiśmy na temat polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Poznali też zwyczaje i tradycje często już zapomniane o których się już nie mówi lub do których się nie nawiązuje.

Przed nami okres świąteczny. Chwila relaksu i wytchnienia. A przed nami kolejne wydarzenia nad którymi pracujemy z myślą o naszych użytkownikach i czytelnikach tych najmłodszych jak i tych starszych.

Anna Akus – Szklarzewska

Andrzej Kosmowski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x