25 listopada rozpoczęła się Kampania 16 Dni Przemocy ze Względu na Płeć– międzynarodowa akcja zainicjowana w 1991 roku przez Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa kobiet. W tym czasie na całym świecie organizowane były wydarzenia, mające na celu nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet. Działania trwały do 10 grudnia, czyli dnia, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa- symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.
Problem przemocy w rodzinie jest zjawiskiem obecnym również na terenie naszego powiatu. Prawie każdego dnia dochodzi do stosowania przemocy wobec osób najbliższych. Każda przemoc wymaga zdecydowanego przeciwstawienia się jej, gdyż w przeciwnym razie będzie się rozwijała i wzmacniała. Grajewscy policjanci i pracownicy Zespołu Prewencji Kryminalnej włączyli się do akcji i w dniach 26-27 listopada 2015 roku przeprowadzili cykl spotkań dot. problematyki przemocy w rodzinie oraz ogłosili konkurs profilaktyczny pt. „Przerwijmy milczenie” ogłoszony wśród młodzieży klas I- III szkół gimnazjalnych funkcjonujących w naszym powiecie.
Mając na uwadze przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie jak też aktywne włączenie się w obchody 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, pracownicy Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Grajewie wystąpili z inicjatywą organizacji konkursu profilaktycznego pt. „Przerwijmy milczenie” o zasięgu powiatowym. W organizację konkursu włączyli się także przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Lokalnych Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z terenu całego powiatu grajewskiego. Konkurs polegał na stworzeniu plakatu z hasłem promującym przerwanie milczenia w sprawie stosowania przemocy wobec kobiet. Prace plastyczne zbierane były do 5 grudnia, a następnie 10 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureatów. Autorzy zwycięskich plakatów otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Lokalne Zespoły Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Organizacja konkursu miała na celu uświadomienie problemu przemocy w rodzinie, kształtowanie emocjonalnej wrażliwości na cierpienie innych, empatii wobec ofiary przemocy, rozwijanie postawy dezaprobaty wobec sprawców przemocy, rozwijanie i kształtowanie postaw bez używania przemocy szczególnie wobec kobiet i dziewcząt oraz nagłośnienie problemu przemocy w rodzinie ze wskazaniem instytucji pomocowych. Warto podkreślić, że o pomoc w każdej chwili można zwrócić się do najbliższej jednostki policji bądź dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.
www.grajewo.policja.gov.p
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.