W dniu 19 kwietnia 2018 r. w siedzibie Biblioteki- Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się spotkanie skierowane do seniorów oraz osób niepełnosprawnych z terenu gminy Szczuczyn. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „poMOC, a nie przeMOC” przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczuczynie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Grajewie.
Przybyłych na spotkanie seniorów powitała Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczuczynie Pani Dorota Cecylia Łaguna. W dalszej części spotkania Pani Grażyna Rodzeń z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przedstawiła pierwszy blok tematyczny pod nazwą „Bezpieczny senior”, mający na celu poinformowanie uczestników spotkania o technikach i metodach działań oszustów oraz sposoby ich manipulacji, a także jak się ustrzec przed tego typu atakami.
Podczas spotkania zaprezentowano krótkie filmy, ukazujące mechanizm popełniania przestępstw wśród seniorów tj. m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” oraz reakcję na podejrzane telefony czy wizyty w domu.
Drugi omówiony blok tematyczny, również przedstawiony przez Panią Grażynę Rodzeń miał na celu zwiększenie świadomości społecznej z zakresu zjawiska przemocy w rodzinie. Przedstawicielka policji zaprezentowała założenia programu „poMOC, a nie przeMOC”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec osób starszych, niepełnosprawnych i schorowanych. Omówiła czym jest zjawisko przemocy w rodzinie oraz procedura „Niebieskie Karty”. Wskazała podmioty uprawnione do wdrażania tej procedury. Poinformowała również o konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść osoby stosujące przemoc wobec swoich bliskich, a także gdzie osoby pokrzywdzone mogą szukać pomocy.
Celem omawianej ww. tematyki było zwiększenie świadomości społecznej z zakresu zjawiska przemocy w rodzinie, a w szczególności zagrożeń wobec osób starszych. Ponieważ to właśnie osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne są grupą szczególnego ryzyka, zagrożoną przemocą ze strony innych osób wspólnie zamieszkujących bądź najbliższych. Obecny również na spotkaniu dzielnicowy miasta i gminy Szczuczyn sierż. sztab. Jacek Smaługa również udzielił informacji dotyczących zagrożeń wobec osób starszych oraz poruszył kwestię bezpieczeństwa na drogach pieszych i rowerzystów. W trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wszystkim uczestnikom spotkania dzielnicowy wręczył opaski odblaskowe. Uczestnikom spotkania zostały przekazane również broszury z informacjami na temat działań z zakresu przemocy i informator teleadresowy zawierający instytucje, które takiej pomocy mogą udzielić. Pani Dorota Cecylia Łaguna – kierownik OPS w Szczuczynie, poinformowała, również o możliwości skorzystania na terenie gminy Szczuczyn z bezpłatnej pomocy psychologicznej oraz prawnej. Pomoc psychologiczną uzyskać można w ramach Punktu Konsultacyjnego mieszczącego się w Biliotece – Centrum Kultury przy ul. Łomżyńskiej 11 w każdy wtorek od godz 17.00
Natomiast z porad prawnika skorzystać można w każdy wtorek od godz. 8.00 do godz. 12.00 w siedzibie Zespołu Szkół w Szczuczynie przy ul. Szczuki 1.
Spotkanie z seniorami miało na celu uświadomienie osobom w podeszłym wieku o skali występujących niebezpieczeństw, poinformowaniu jak ustrzec się przed oszustami oraz w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji – jak reagować i gdzie szukać pomocy. Udział w zajęciach przyczynił się także do zwiększenia świadomości społecznej z zakresu zjawiska przemocy w rodzinie oraz konsekwencji prawnych.
Dziękujemy Seniorom i ich opiekunom za uczestnictwo w spotkaniu.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczuczynie.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.