W sobotę 20 czerwca odbyły się w Grajewie coroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych, oddziału kawalerii stacjonującego w naszym mieście w latach 1924-1939. Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników na placu przed Urzędem Miasta. Stąd po krótkim powitaniu, przeglądu pododdziałów i wysłuchaniu hymnu państwowego zorganizowana kolumna uczestników rozpoczęła przemarsz przez miasto do kościoła pod wezwaniem MBNP. Kolumnę otwierała orkiestra wojskowa z Giżycka, za którą podążała kompania reprezentacyjna 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech., członkowie Grup Rekonstrukcyjnych, liczne poczty sztandarowe, społeczność ZS nr 2 im. 9 PSK oraz zaproszeni goście. W kościele odbyła się msza święta w intencji byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, zarówno tych, których już wśród nas nie ma, jak i tych jeszcze żyjących. Następnie wszyscy zebrani udali się na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie była kontynuowana oficjalna część uroczystości. Złożyły się na nią m.in. zapalenie zniczy przy katyńskich dębach pamięci, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową w hallu szkoły oraz wręczenie odznaczeń. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zgromadzeni mieli okazję zobaczyć pokaz skoków przez przeszkody i konnego kadryla.
Wśród licznie zgromadzonych osób, tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością m.in. żołnierz konspiracyjnego 9 PSK AK – kpt. Franciszek Duba, poseł na Sejm RP – Jarosław Zieliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Podlaskiego – Mieczysław Bagiński, wicestarosta Powiatu Grajewskiego – Alicja Rutkowska i przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski, burmistrz Grajewa – Dariusz Latarowski, I z-ca burmistrza – Maciej Bednarko, przewodnicząca Rady Miasta – Halina Muryjas-Rząsa, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele okolicznych samorządów, współczesnego Wojska Polskiego i szeregu innych instytucji i organizacji. Niezmiernie miłym dla organizatorów był również udział rodzin byłych oficerów, podoficerów i żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, a wśród nich m.in. rodziny dowódców pułku płk Franciszka Kaczkowskiego i płk Tadeusza Falewicza.
Drugą częścią obchodów Święta 9 Pułku Strzelców Konnych w dniu 20 czerwca w Grajewie był „Piknik z LIM-kiem”, który odbył się w parku przy ul. Wojska Polskiego. Został on zorganizowana przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK oraz Grajewskiej Izby Historycznej i była zwieńczeniem 16 miesięcznych prac nad remontem samolotu SBLim-2A o numerze bocznym 3303. W jego ramach zostało przygotowanych wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabrakło zabaw związanych z samolotem i lotnictwem, które poprowadził „Wodzirej band” oraz harcerze z Hufca Grajewo. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nieodpłatna strefa zabaw z tzw. „dmuchańcami” oraz „mini quiz o 9 PSK” z interesującymi nagrodami. Można było również poczęstować się przygotowaną na tę okazję grochówką. Każdy chętny miał też okazję zasiąść w kabinie samolotu i chociaż przez chwilę poczuć się jak pilot albo nawigator. Trochę starsi korzystali z możliwości porozmawiania z naszymi gośćmi honorowymi Panami Edwardem Szymlą i Janem Chumskim, którzy w czasie swojej służby w wojsku byli mechanikami lotniczymi i opiekowali się właśnie naszym samolotem.
Głównymi organizatorami tegorocznego Święta 9 PSK byli: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Zespół Szkół nr 2 im. 9 PSK w Grajewie i Grajewska Izba Historyczna. Jego organizacja nie byłaby jednak możliwa gdyby nie liczni pozostali partnerzy, a wśród nich m.in. 2 batalion zmechanizowany 15 GBZmech., MDK w Grajewie, ZHP Hufiec Grajewo, Nadleśnictwo Rajgród, „Eko-Dom” Sp.z o.o., Wszystkim im serdecznie dziękujemy za wszelkie formy wsparcia.
Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym Święcie 9 PSK i mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie już za rok.
GIH
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.