„Czasami najważniejsze okazują się te wypowiedzi, którym przypisujemy najmniejsze znaczenie.”
Albert Espinoza „Świat na żółto”
FESTIWAL RÓWNAĆ SZANSE „GŁOS MŁODYCH”
W minionym tygodniu (10.08.br.) w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyła się debata „Głos Młodych” zorganizowana przez młodzież projektową oraz zespoły Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie i Domu Kultury w Rajgrodzie w ramach Konkursu Festiwale Programu Równać Szanse, który jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus. „Głos Młodych” miał formułę dwudniowego wydarzenia na które składała się debata (10 sierpnia) i Piknik Integracyjny „Aktywni z Równać Szanse” (11 sierpnia) – o którym w dalszej części relacji.
Była to doskonała okazja do spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych, służb mundurowych, animatorów, samorządów, oświaty, młodzieży ze Szczuczyna, Grajewa i Rajgrodu, którzy dyskutowali o młodzieży, ich problemach, aktywności, motywacji, wartościach i wielu innych sprawach, które dotyczą młodego pokolenia.
Sama debata pozwoliła też przedstawić stanowisko młodych ludzi, co jest dla nich ważne, jakie wartości sobie cenią, dlaczego włączają się w działania, które służą lokalnemu środowisku, w tym im samym, ich rówieśnikom.
Różnorodne opinie, stanowiska, doświadczenia jasno pokazały, że działania z młodzieżą i dla młodzieży są potrzebne. Pozwalają wzajemnie się poznać, dorosłym i młodzieży, tworzą płaszczyznę kreatywnych działań, bardzo często zaskakujących i pozwalających nabyć różnych umiejętności, które przydają się w pracy, w szkole, w codziennym życiu. Pozwalają odkrywać wartości, które kształtują nas wszystkich, ukierunkowują nasze wspólne działania i stanowią najpiękniejszy element współpracy na linii dorośli – młodzież. Debata pozwoliła też zwrócić uwagę na ważny aspekt w działaniach z młodzieżą i młodzieży, który wszyscy dorośli powinni poddać refleksji. Chodzi mianowicie o traktowanie młodego pokolenia jako równorzędnego partnera, o zaufanie i wsparcie, którym dorośli powinni obdarzyć młodych ludzi. Narzucanie swojego stanowiska, opinii, metod pracy nie jest dobrym kierunkiem w działaniach z młodzieżą. Istnieje potrzeba docenienia ich kreatywności, spontaniczności, umiejętności i zwrócenia uwagi na ich emocje i oczekiwania względem samych dorosłych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym słuchaczom oraz prelegentom:
Pani Joannie Pietrasik – prezes Fundacji Civis Polonus, Pani Izabeli Kalinowskiej – członkini Zespołu Informacji i Promocji Hufca Biebrzańskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Grajewie / Przybocznej 2 Grajewskiej Drużyny Harcerskiej Zielona Skra, Pani Izabeli Randzio – animatorce z Fabryki Zabawy z Grajewa, Pani Annie Wojsław – Prezes Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”, Panu Grzegorzowi Zańko – Prezesowi Podlaskiego Związku Zapaśniczego, Pana Michałowi Łopatowskiemu – aspirantowi , starszemu inspektorowi Sztabowego Wydziału Operacyjnego i Przeciwdziałania Zagrożeniom w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, chorążego Związku Strzeleckiego, dowódcę Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, Panu aspirantowi Jackowi Smałudze – dzielnicowemu miasta i gminy Szczuczyn, Panu Ireneuszowi Glinieckiemu – Burmistrzowi Rajgrodu, Panu Arturowi Kuczyńskiemu – Burmistrzowi Szczuczyna, Pani Marii Fliszewskiej – Dyrektor Domu Kultury w Rajgrodzie, Pani Annie Arciszewskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rajgrodzie, Panu Januszowi Siemion – Dyrektorowi Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, Pani Annie Kozikowskiej z Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie, Pani Magdalenie Gryczan – przedstawicielce Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rydzewie, Panu Andrzejowi Graczewskiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rajgrodzie.
Dziękujemy za GŁOS MŁODYCH na debacie i w mediach: Julii Saniewskiej, Julii Łagunie, Martynie Dziądziak, Oliwii Rutkowskiej, Łucji Gryczan, Darii Dymek, Klaudii Dymek, Piotrowi Danowskiemu, Łukaszowi Pogorzelskiemu, Kacprowi Słuchockiemu, Tomaszowi Gałeckiemu, Danielowi Piaseckiemu, Natanielowi Ornowskiemu.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie Dyrekcji i Zespołowi Równać Szanse: Panu Pawłowi Waleckiemu, Panu, Kubie Dziok, Pani Emilii Lićwinko oraz Pani Joannie Pietrasik – prezes Fundacji Civis Polonus.
Drugi dzień „Głosu Młodych” przebiegał pod hasłem Pikniku Integracyjnego „Aktywni z Równać Szanse”. Młodzież ze Szczuczyna i Rajgrodu oraz lokalna społeczność wspólnie bawili się w towarzystwie Pani Izabeli Randzio znanej jako WodzirejBand oraz jej zespołu. Były wspólne tańce, zabawy i konkursy z mini nagrodami. Uczestnicy Pikniku mogli spróbować swoich sił na Dmuchanym Torze Ninja Warrior lub w torze przeszkód przygotowanym przez Pana Prezesa Grzegorza Zańko i członków MILUKS „GWIAZDA”. W chwilach między kolejnymi atrakcjami można było skorzystać z przekąsek lub upiec kiełbaskę przy ognisku. Zwieńczeniem Pikniku Integracyjnego było Piana Party, które wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Sam Piknik sprzyjał wzajemnemu poznaniu się, odświeżeniu kontaktów, nawiązaniu nowych i był dowodem, że razem można stworzyć piękne wydarzenie!
Joanna Miliszewska / koordynator „Głos Młodych” z Domu Kultury w Rajgrodzie
Andrzej Kosmowski / koordynator „Głos Młodych” z BCK w Szczuczynie
…także prelegenci debaty
Dziękujemy za bogatą fotorelację z wydarzeń: Łukaszowi Pogorzelskiemu, Julii Saniewskiej, Julii Łagunie, Panu Andrzejowi Szabelskiemu – starszemu instruktorowi BCK w Szczuczynie.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.