W dniu 11 listopada na Tamie odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika poświęconego poległym w bitwie 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy. Pomnik ten, dzięki pomocy i wielkim sercom społeczności grajewskiej, powstał 38 lat temu w 40. rocznicę wspomnianej bitwy. Był on hołdem oddającym cześć żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli za wolność swoich rodzin i społeczności tych terenów.
Z inicjatywy oraz współpracy Starostwa Powiatowego w Grajewie, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Nadleśnictwa Rajgród oraz Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie pomnik, który przez lata uległ zniszczeniu i grabieży został odnowiony, a teren wokół niego uporządkowany. Na miejsce wrócił znak orła w koronie oraz napis, który przez dłuższy czas zastąpiony był tablicą. Celem przedsięwzięcia było nie tylko utrzymanie pamięci wydarzeń bitwy, walczących żołnierzy AK, czy rodzin zabitych w trakcie pacyfikacji wsi Grzędy, lecz przede wszystkim przekazanie historii związanej z wydarzeniami 1944 r. następnym pokoleniom, aby trwała ona w ludziach, a czas jej nie zatarł.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie, której przewodniczył JE Ks. Bp Jerzy Mazur SVD-Biskup Ełcki, a koncelebrował ks. Dziekan Hieronim Mojżuk proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie.
Druga część uroczystości przeniosła się pod pomnik, gdzie Starosta Grajewski Waldemar Remfeld powitał wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Następnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, po czym Ks. Bp Jerzy Mazur SVD poświęcił nowo postawiony krzyż, który zastąpił zniszczony już poprzedni oraz pomnik.
W dalszej kolejności pan Grzegorz Curyło, prowadzący uroczystość, odczytał referat dotyczący historii powstania pomnika oraz osób, dzięki którym on powstał. Tu największą zasługę miał inicjator i pomysłodawca przedsięwzięcia ś. p. Antoni Czajkowski.
Następnie wystąpiła pani dr Bożena Koszel-Pleskaczuk, która przedstawiła rolę, jaką w tegorocznym przedsięwzięciu odegrał Białostocki Oddział Instytut Pamięci Narodowej.
Podczas uroczystości nie zabrakło słów podziękowań osobom, które dołożyły swoją cegiełkę w odnowienie pomnika, oraz bez których uroczystość nie miałaby miejsca.
Pan Waldemar Remfeld najpierw podziękował organizatorom przedsięwzięcia: pani dr Bożenie Koszel-Pleskaczuk Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku, panu Jackowi Koniecznemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Rajgród oraz panu Ireneuszowi Glinieckiemu Burmistrzowi Rajgrodu. Następnie słowa podziękowań popłynęły do osób, które włączyły się w przywrócenie pomnikowi elementów, które zniknęły z biegiem czasu. Byli to: pan Józef Lech Buczyński Właściciel Zakładu Kamieniarskiego z Grajewa, który to uczestniczył 38 lat temu przy budowie pomnika, pan Jarosław Dąbrowski właściciel Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego DOMHAL z Grajewa, pan Andrzej Wojciechowski oraz pan Karol Ostrowski właściciel Zakładu Szyldów i Reklam w Grajewie. Na koniec Starosta Grajewski podziękował osobom, które zadbały o wygląd terenu wokół pomnika: panu Markowi Kostrzewskiemu Dyrektorowi Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rajgrodzie oraz panu Janowi Julianowi Połonowiczowi Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Rajgrodzie.
Na zakończenie przedstawiciele rządowi, samorządowcy, reprezentacje służb mundurowych, firm i przedsiębiorstw oraz jednostek oświaty i kultury złożyły wiązanki pod pomnikiem.
Oprawę muzyczną na uroczystości zapewnili uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.
Dziękujemy wszystkim, którzy z imienia i nazwiska nie zostali wymienieni, a bez których uroczystość nie miałaby miejsca, wszystkim poczto sztandarowym, stowarzyszeniom, harcerzom oraz przedstawicielom 2 Batalionu Zmechanizowanego im. 9. PSK działającego przy 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, który wystawił wartę oraz poczet sztandarowy przy pomniku.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.