Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir

0

W dniu 19 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, którą poprowadził ks. Kan. Dariusz Łapiński wraz z ks. Dariuszem Goskiem. Po mszy św. wszyscy zebrani przeszli na plac przy budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie, gdzie oficjalną część uroczystości rozpoczęto od odegrania Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięcia flagi Polski na maszt. Następnie chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie odśpiewał hymn Sybiraków.

Po hymnie Starosta Grajewski Waldemar Remfeld przywitał wszystkich zebranych gości wśród, których honorowe miejsce zajęli Sybiracy. Na uroczystości znaleźli się także: Poseł na Sejm RP– Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP – Jarosław Zieliński, Senator RP – Marek Komorowski, Radna Sejmiku Województwa Podlaskiego – Wanda Elżbieta Mieczkowska, przedstawiciele IPN Oddział w Białymstoku – dr Jarosław Schabieński i Magdalena Dzienis-Todorczuk, Dyrektor ds. Ekonomicznych Lasów Państwowych z Białegostoku – Dawid Iwaniuk, Waldemar Szczesny – Dyrektor ARiMR Oddziału Regionalnego w Łomży, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek i szkół.

Krótki rys historyczny, dotyczący deportacji ludności powiatu grajewskiego w czasie II wojny światowej w głąb Rosji oraz jej losów, przedstawiła reprezentująca Biuro Oddziałowe Edukacji Narodowej IPN – Magdalena Dzienis-Todorczuk. Wśród osób, które zabrały głos byli także: Jarosław Zieliński, Kazimierz Gwiazdowski, Marek Komorowski, Jarosław Schabieński oraz Sybiraczki Jadwiga Budna i Helena Karwowska. Odczytane zostały także dwa listy okolicznościowe. Pierwszy, w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego odczytała Wanda Elżbieta Mieczkowska, drugi w imieniu Krzysztofa Jurgiela Posła do Europarlamentu odczytał Grzegorz Curyło.

Po wystąpieniach przyszedł czas na najważniejszy punkt obchodów. Przedstawiciele środowiska Sybiraków dokonali odsłonięcia tablicy memoratywnej, która została poświęcona przez ks. Kan. Dariusza Łapińskiego. Sybiracy złożyli pod tablicą symboliczne róże, a obecne poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów i jednostek wiązanki.

W trakcie uroczystości nie brakowało również momentu, w którym okazano wdzięczność i podziękowania. Sybirakom dziękowano za przybycie oraz za dzielenie się swoimi przeżyciami z młodym pokoleniem, które czasy wojny zna już tylko z książek, organizatorom za inicjatywę i realizację wydarzenia oraz jednostkom i ludziom wielkiego serca za pomoc, bez której obchody nie byłyby tak wyjątkowe.

Wokół tablicy, posadzone zostały świerki papieskie, przekazane przez Lasy Państwowe Oddział z Białegostoku za pośrednictwem Nadleśniczego Jacka Koniecznego z Nadleśnictwa Rajgród, które pochodzą z nasion pobłogosławionych przez Ojca Świętego – Franciszka.

Na zakończenie wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek, który przygotowano w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie.

Uroczystość poprowadził Grzegorz Curyło – nauczyciel I LO w Grajewie. Wrażeń artystycznych dostarczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie. Chór szkolny odśpiewał hymn Sybiraków, piosenkę pt. „Polskie kwiaty” zaśpiewała Maja Moch, a wiersz Zbigniewa Jerzyny pt. „To jest Polska” wyrecytował Tomasz Górski. Przy obchodach asystowali uczniowie profilu mundurowego Zespołu Szkół im. 9. PSK w Grajewie. Wszystkim uczniom oraz dyrekcji i nauczycielom, którzy brali udział w przygotowaniach serdecznie dziękujemy.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x