Dzisiaj, 12.10.2023 r., odbyła się uroczystość poświęcona Ks. Aleksandrowi Pęzie, duszpasterzowi parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, rozstrzelanemu przez Niemców podczas masowej egzekucji w lesie Kosówki w dniu 15.07.1943 r.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, koncelebrowaną przez J. E. Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego, Biskupa Łomżyńskiego. Zaraz po mszy św. usłyszeliśmy słowa, dotyczące życia i śmierci Ks. Aleksandra Pęzy, które przedstawił nam dr. hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziału Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Następnie zebrani, podążając za Kompanią Honorową 2 Batalionu Zmechanizowanego działającego przy 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego pod dowództwem ppor. Martyny Łachmańskiej oraz pocztami sztandarowymi i młodzieżą klas mundurowych, przeszli wzdłuż ul. Kopernika do budynku byłego domu parafialnego.
W tej części wydarzenia Ks. Dziekan Dariusz Łapiński i Starosta Grajewski Waldemar Remfeld powitali zebranych gości, po czym dr Marek Jedynak Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku powiedział kilka słów dotyczących dzisiejszej uroczystości.
Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przygotowanej na tę okoliczność przez IPN Oddział w Białymstoku. Tablicę odsłonili: J. E. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Kazimierz Gwiazdowski, dr Marek Jedynak, Jadwiga Budna (sybiraczka, świadek historii związany z naszymi terenami od dziecka, która to obecnie mieszka na ul. Ks. Aleksandra Pęzy), Ks. Dziekan Dariusz Łapiński i Waldemar Remfeld. Poświęcenia dokonał Biskup Łomżyński.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia medali związanych z wrześniową uroczystością na Grzędach. Medale otrzymali J. E. Biskup Łomżyński – Janusz Stepnowski, Krzysztof Jurgiel Europoseł, Grażyna Bogdańska Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku i Kazimierz Mikołajewski Kierownik budowy prowadzonej obecnie w budynku, w którym odbyła się uroczystość.
W trakcie celebracji nie zabrakło występów artystycznych, które zapewnili nam uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie. Zuzanna Gabriela Komor zaśpiewała utwór pt. „Uwierz Polsko”, a pieśń pt. „Wolność” wykonali Oliwier Cybula i Szymon Kajewski.
Uczestnicy uroczystości otrzymali broszury dotyczące osoby Ks. Aleksandra Pęzy ufundowane przez IPN Oddział w Białymstoku, które przygotowali dr hab. Krzysztof Sychowicz i dr Tomasz Dudziński.
Pragniemy podziękować serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy przygotowaniach związanych z uroczystością, jak też wspierających obsługę wydarzenia.
Dziękujemy Kompani Honorowej z Giżycka za obecność podczas wydarzenia. Dziękujemy ZS „Strzelec” OSW 1011 Grajewo, społeczności Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie i Zespołowi Szkół w Niećkowie za pomoc w przygotowaniach.
Dziękujemy także dyrektorom i uczniom szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu grajewskiego za uczestnictwo.
Więcej zdjęć dostępna jest na portalu facebook Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.