„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią (Warschau wirdglattrasiert) i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.”
Heinrich Himmler na wiadomość o wybuchu Powstania Warszawskiego (A.K. Kunert, „Kronika Powstania Warszawskiego, 2014)
W sierpniu 1944 roku świat patrzył na walczącą Warszawę. Była to walka pełna niebywałych aktów odwagi i poświęcenia. Była to walka polskich patriotów, którzy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka – Centrum Kultury
w Szczuczynie już po raz trzeci zorganizowała biegi „W hołdzie powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!”, które odbyły się 01.08.2021r. w Starym Parku w Szczuczynie.
Przed rozpoczęciem biegów delegacja w składzie:
drużynowa hm. Maria Jaworowska wraz z zuchami i harcerzami Mają Moczydłowską i Emilią Milewską z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Złote Lwy” ze Szczuczyna, Aneta Maciejewska z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Grajewa, Ewa Borusiewicz, Luiza Kowalczuk, Henryk Augustowski, Michał Zarzecki, Janusz Marcinkiewicz – kierownik Miejskiego Domu Kultury i Sportu w Szczuczynie na czele z Januszem Siemion dyrektorem Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przy tablicy z epitafijną inskrypcją (ul. Kościelna):
„Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.”
O godzinie 10:30 oficjalnie otwarto biegi „W hołdzie powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!”. Najszybsi uczestnicy biegów w kategorii: bieg dla najmłodszych, dzieci, młodzież, dorośli otrzymali pamiątkowe puchary nagrody niespodzianki z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Fundatorem pucharów była Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie.
Poznajmy nazwiska najszybszych biegaczy:
Bieg dla najmłodszych 5 – 7 lat:
1. Marcel Danowski
2. Zuzanna Kalinowska
3. Oskar Sobecki
Bieg dla dzieci 8 – 13 lat:
1. Patryk Koński
2. Wiktoria Sienkiewicz
3. Dominika Maciorowska
Bieg dla młodzieży 14 – 18 lat – 1944 m:
1. Bartłomiej Bogdan
2. Olga Koniecko
3. Agata Koniecko
Nagroda specjalna ufundowana przez Henryka Augustowskiego: Julita Żebrowska
Bieg dla osób dorosłych – 4400 m:
1. Marek Poniatowski
2. Adam Poniatowski
3. Marzena Żebrowska
GRATULACJE!
W szczuczyńskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego aktywnie włączyli się członkowie ZS „Strzelec” OSW Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, którzy uatrakcyjnili sobotnie wydarzenie prezentując broń i umundurowanie. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwała Aneta Maciejewska z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”
z Grajewa.
Luiza i Weronika z Fabryki Zabawy z Grajewa zaprosiły zebranych do wspólnych gier i zabaw w klimatach patriotycznych: tańców, budowy szczuczyńskiego obronnego mury, walki na balonowe miecze, malowania twarzy i wielu innych atrakcji.
Dziękujemy Michałowi Zarzeckiemu za wsparcie finansowe wydarzenia.
Dziękujemy Wiesławowi Siemionowi, Krzysztofowi Rakowskiemu, Marcinowi Sobolewskiemu za zabezpieczenie tras biegowych.
Dziękujemy wszystkim za obecność w tym szczególnym dniu. Dziękujemy, że wspólnie z Wami mogliśmy oddać cześć bohaterom, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę!
Andrzej Kosmowski / BCK w Szczuczynie
foto: Joanna Siemion
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.