W sobotę 27 maja Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zaprosiła wszystkich zainteresowanych, a szczególnie Mamy na koncert z okazji przypadającego dzień wcześniej DNIA MATKI. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowała się, recytując wybrane wiersze
działająca od kilku lat w bibliotece pod kierunkiem Józefa Zenona Budzińskiego – przyjaciela biblioteki, poety i bibliofila, młodzież tworząca grupę „Poszukiwacze słów” w składzie Jakub Żebrowski, Wiktoria Smoła, Natalia Witkowska, Maciej Mroczkowski i Piotr Dembiński.
Swoje talenty wokalne zaprezentowali członkowie zespołu „Mali Szczuczyniacy” pod kierunkiem starszego instruktora BCK Andrzeja Szabelskiego: Michalina Brzostowska, Natalia Nagel, Natalia Kozikowska, Julita Żebrowska, Mateusz Wojsław i Paulina Żebrowska.
Gościem specjalnym sobotniego wieczoru, który dostarczył wielu niezapomnianych wzruszeń był zaproszony przez szczuczyńskie Centrum Zespół Śpiewu Sakralnego „Preobrażenije” działający w Regionalnym Centrum Kultury i Sztuki w Szczuczynie na Białorusi, który uczestniczył w XXXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej – HAJNÓWKA 2017 w Białymstoku. Zespół istnieje od 1997 r. W roku 2000 uzyskał zaszczytny tytuł „Ludowy”, który obronił w ubiegłym roku. W grupie śpiewają kobiety, dla których muzyka i wiara stały się nieodłączną częścią i sensem życia. Prezentują wartości duchowe i artystyczne arcydzieł światowej klasyki, twórczości współczesnych kompozytorów oraz muzykę ludową. Uczestniczą w ważnych wydarzeniach artystycznych. Są laureatami festiwali na Białorusi i w Polsce. Założycielką i dyrygentem zespołu jest absolwentka Uniwersytetu Kultury Białorusi, instrumentalistka i pedagog, dyrektor Dziecięcej Szkoły Sztuki w Ostrinie Jelena Rutkiewicz.
To wyjątkowe wydarzenie kulturalne objęte patronatem Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego, odbyło się również pod hasłem „Dwa Szczuczyny”. Zarówno sam koncert jak i wizyta chóru ze Szczuczyna Lidzkiego, na pewno korzystnie wpłynęła na rozwój już podjętej przez oba miasta współpracy oraz pogłębiła wzajemne kontakty, szczególnie w dziedzinie kultury, gdyż na koncert specjalnie z Białorusi przybyła pani Tatyana Gonczaruk, zastępca naczelnika do Spraw Kultury.
Członków chóru „Preobrażenije” wraz z ich opiekunem Stefanem Kopą gościliśmy w naszym mieście przez cały dzień. Zatrzymali się oni w naszym Centrum, gdzie po krótkim odpoczynku i obejrzeniu budynku odbyła się próba. Następnie udaliśmy się na spacer. Goście zwiedzili nasz przepiękny zabytkowy kościół, mieli też okazję wejść do krypt dzięki uprzejmości księdza proboszcza Roberta Zielińskiego. Odwiedzili Muzeum Pożarnictwa, gdzie w głównej sali obejrzeli stałą ekspozycję, a w małej wystawę eksponatów świadczących o naszej lokalnej historii i tradycji. Oczywiście na trasie spaceru nie mogło zabraknąć pomnika założyciela naszego miasta, podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki. Po obiedzie gości z Białorusi przyjął w Urzędzie Miejskim pan Burmistrz Artur Kuczyński wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej, również młodzieżowej Urzędu, Dyrektorami Szkół oraz Nauczycielami. O godz. 16.oo odbył się w budynku Biblioteki – Centrum Kultury uroczysty koncert.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w jakikolwiek sposób przygotować ten wyjątkowy koncert i przyczynili się do uatrakcyjnienia krótkiego pobytu naszych gości. Szczególne podziękowania kieruję do moich koleżanek i kolegów z Centrum Kultury za ogromny wkład pracy i poświęcenie czasu wolnego.
Dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury
Janusz Siemion
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.