Wczoraj, 27 marca 2025 r., dobiegł końca ostatni z czterodniowego Wyższego Kursu Ochrony Ludności edycji 13. i 14., w którym uczestniczy Starosta Grajewski Waldemar Remfeld. Kurs prowadzony w Akademii Pożarniczej skierowany był do starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu (WKOL-P) obejmował zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
Kurs dopasowany do uwarunkowań powiatowego szczebla kierowania bezpieczeństwem państwa oparty był na programie stanowiącym załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia (poz. 162).
W ramach szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej prowadzonych przez Akademię Pożarniczą starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu realizowali zajęcia w ramach następujących modułów tematycznych:
- MODUŁ I. ŚRODOWISKO BEZPIECZEŃSTWA;
- MODUŁ II. KIEROWANIE BEZPIECZEŃSTWEM;
- MODUŁ III. SYSTEM OCHRONY LUDNOŚCI I OBRONY CYWILNEJ;
- MODUŁ IV. DOBRE PRAKTYKI.
Z uczestnikami Kursu 13. i 14. edycji dla osób pełniących funkcję starosty spotkał się m.in. podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, który przedstawił założenia oraz efekty dotychczasowych prac nad Programem Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, a także nad aktami wykonawczymi do ustawy. Zwrócił szczególną uwagę na horyzont czasowy wdrożenia poszczególnych elementów programu, jak i planowanych w najbliższym czasie rozporządzeń. Spotkanie z uczestnikami szkoleń zakończyło się wspólną dyskusją, podczas której osoby pełniące funkcję starosty kierowały do ministra szczegółowe pytania dotyczące pragmatycznego wdrażania zapisów ustawy i aktów wykonawczych niezbędnych do funkcjonowania powiatów i miast na prawach powiatu w sytuacji kryzysowej.
W ostatnim dniu szkolenia uczestnicy wzięli czynny udział w debacie eksperckiej, a na zakończenie otrzymali dyplomy ukończenia szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej wręczane przez przedstawicieli władz Akademii Pożarniczej.
Informacje i fotografia pozyskane z profilu Facebook’a Akademia Pożarnicza.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.