„Z klasyką przez Polskę” w Szczuczynie

0

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie i Parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na niepowtarzalny koncert światowej sławy skrzypka Pana Andrzeja Konstantego Kulki oraz wirtuoza fortepianu Pawła Wakarecy, który odbędzie się 7 lipca br. o godzinie 18:00 w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie (ul. Szpitalna 1).

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcielibyśmy Państwu przybliżyć sylwetki artystów występujących w Szczuczynie .

Pan Andrzej Konstanty Kulka naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971).

Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera.

Od 1966 Konstanty Andrzej Kulka koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii oraz Australii) – zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Conertgebouw Amsterdam, Minneapolis Symphony Orchestra, Leningradzkej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Flandrii, Berlinie, Pradze, Barcelonie, Brighton, Warszawie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż – po krajach Afryki i Azji oraz po Australii.

Konstanty Andrzej Kulka ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni Polskie Nagrania. W jego dorobku fonograficznym znajdują się koncerty m.in. Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Aleksandra Głazunowa, Édouarda Lalo, Béli Bartóka, Sergiusza Prokofiewa, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Mieczysława Karłowicza, Paula Hindemitha, Karola Szymanowskiego.

Ważne miejsce w repertuarze artysty zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. „Koncertu skrzypcowego”, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.

Konstanty Andrzej Kulka prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną – od 1994 jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie jednocześnie kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych.

Otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych „za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Pan Paweł Wakarecy zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich
i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży: w Żaganiu (1996, II nagroda), Gorzowie Wielkopolskim (Konkurs im. Jana Sebastiana Bacha 1998, III nagroda), Jeleniej Górze (Konkurs im. Fryderyka Chopina 1999, wyróżnienie), Szafarni (Konkurs im. Fryderyka Chopina 2001, wyróżnienie), Koninie (2002, II nagroda), Siedlcach (2002, wyróżnienie) i Krakowie (Konkurs EPTA 2003, III nagroda). Jest laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009).

Zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Polaka w 16. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).

Koncertował w wielu miastach Polski, a także za granicą – w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Chinach, Japonii. Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata.

Źródło:

https://culture.pl/pl/tworca/konstanty-andrzej-kulka

https://culture.pl/pl/tworca/pawel-wakarecy

www.myspace.com/pawelwakarecy

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x