W sobotę, 8 lutego br., w ramach projektu „Zatrzymani pomiędzy”, odwiedziliśmy miejscowości Danowo, Bzury i Niedźwiedzkie. W lokalnych świetlicach odebraliśmy fotografie, które ukazują ich mieszkańców i ich życie – od wielkich uroczystości po codzienne sceny oraz zachodzące zmiany w wyglądzie gospodarstw i samych wsi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami tymi bezcennymi pamiątkami, a także za wszystkie rozmowy i wspomnienia. Jesteśmy również ogromnie wdzięczni tym, którzy, choć nie mogli być z nami w sobotę, zadeklarowali, że podzielą się swoimi rodzinnymi fotografiami. Z radością czekamy na Wasze historie i zdjęcia. Czekamy na Was!
Fotografie, które kryją się w Waszych rodzinnych albumach stanowią kluczowy element tego projektu i pozwolą stworzyć wystawę, która przybliży naszą wspólną historię.
Z góry dziękujemy za każdy wkład!
Andrzej Kosmowski
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
—
DANOWO
„(…) Nie wiadomo kiedy powstała wieś Danowo, która po raz pierwszy jest wspomniana w 1439 r. w niezidentyfikowanym nadaniu dla Piotra z Gogowa. W opisie granic wsi Bzury z 1426 r., Milewo z 1436 r. i Guty z 1444 r., Danowo nie jest wymienione. Dopiero w 1456 r. przy opisie naddatków wsi Guty, wspomniany jest Maciej Danowski jako ich sąsiad graniczny. Położone dookoła Danowa wsie Szczuki, Bzury i Milewo powstały przed 1434 r., a więc zapewne i przed tym rokiem również nadano włóki, na których powstała ta wieś. Danowo początkowo zwało się Skiejtowo lub Skiejtowstok, od rzeczki, nad której źródłami leży.”
„Studia i materiały do dziejów powiatu grajewskiego”. Tom 1, str. 88 – 89
Praca zbiorowa pod redakcją Michała Gnatowskiego i Henryka Majeckiego.
Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa 1975.
—
BZURY
„(…) Także 26 VI 1426 r. otrzymał przywilej Stanisław z Maluszyna na 20 włók u źródeł i wierzchu Skiejtowstoku w kierunku rzeki Dybły i granicy Jaśka Miernika (Romana). Ten Stanisław juz w 1425 r. występował w ziemi wiskiej jako były dziedzic Maluszyna. W 1436 r. książę Władysław wydał Stanisławowi Bzurze z Maluszyna przywilej na 30 włók w Skietowlesie nad Skiejtownicą. Był on jedynym przedstawicielem rodu Bzurów (Lisów) nad Wissą, dlatego też jego wieś później otrzymała nazwę rodową Bzury – Skiejtowstok, chodź jeszcze w 1471 r. użyto nazwy Maluszyno. Może chciał, aby jego nowa wieś tak się zwała, ale nazwa ta nie przyjęła się. Sami swoją wieś nazywali jeszcze w początkach XVI w. Skiejtowstokiem, chodź wzmianki dotyczące granic sąsiednich miejscowości nazywały ich wieś Bzurami już w XV w. Mieszkający w niej ród aż do wymarcia w XIX w. używał nazwiska Bzura.”
„Studia i materiały do dziejów powiatu grajewskiego”. Tom 1, str. 81 – 82
Praca zbiorowa pod redakcją Michała Gnatowskiego i Henryka Majeckiego.
Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa 1975.
—
NIEDŹWIEDZKIE
„(…) W 1439 r. książę Władysław odebrał Niedźwiedzkim, synom Bartłomieja, Niedźwiadną z 30 włókami. W zamian jeden z nich – Jan Niedźwiedzki – dostał 12 włók między Bzurami a Niećkowem, na które wystawiono przywilej dopiero w 1450 r. Nowa wieś początkowa zwała się Studowa Woda, a później Niedźwieckie – Lodwigowlas, tak nazwana na pamiątkę zabranych włók w Lodwigowielesie. Ta druga nazwa powodowała mylną identyfikację, różnych osób i danych, dotyczącej Niedźwiadnej, Lodwigowalasu i wsi Niedźwieckie. Potomkowie Jana (herbu Awdaniec) stali się drobną szlachtą. Drugi z Niedźwieckich, Andrzej, osiadł w Lipnikach. Nie znamy dokumentu zamiany.”
„Studia i materiały do dziejów powiatu grajewskiego”. Tom 1, str. 123
Praca zbiorowa pod redakcją Michała Gnatowskiego i Henryka Majeckiego.
Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa 1975.
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.