Zmarł Marian Mikołaj Jonkajtys

5

W dniu 19 lutego 2016 r. odszedł od nas pan Marian Mikołaj Jonkajtys. Pan Marian urodził się 09 września 1929 r. w Radziłowie, rodzicami jego byli Maksym Feliks Jonkajtys i Felicja Jonkajtys z domu Czerepowicz oboje byli nauczycielami. Rodzina przeniosła się do Szczuczyna gdzie ojciec pana Mariana od 1 września 1929 r. objął stanowisko kierownika siedmioklasowej Publicznej Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie. Do wybuchu II wojny światowej miał piękne dzieciństwo i ukończył III klasę Szkoły Podstawowej w Szczuczynie. Rok 1940 nie był jednak łaskawy dla jego rodziny – 15 marca NKWD aresztowało ojca, a pozostałą rodzinę 13 kwietnia wraz z innymi mieszkańcami Szczuczyna deportowano do Kazachstanu. Tam wraz z mamą i rodzeństwem spędził 6 lat. Do rodzinnego Szczuczyna powrócił 10 sierpnia 1946 r., niestety w rodzinnym domu nie zastaje ojca, który zginał 9 lipca 1944 r. rozstrzelany przez Niemców za działalność konspiracyjną.
Po powrocie do kraju kończy Szkolę Podstawową w Szczuczynie a następnie Gimnazjum Mechaniczne w Ełku. Od 1 września 1950 r. pracował w szkole którą skończył, najpierw jako asystent kierownika warsztatów szkolnych, a następnie w charakterze nauczyciela praktycznej nauki zawodu i obróbki metali. Kwalifikacje nauczycielskie zdobywa drogą kształcenia zaocznego kończąc Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne, następnie Studium Nauczycielskie Mechaniczne w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie, którą kończy uzyskując stopień magistra techniki. W 1952 roku zawierał związek małżeński z Wanda Malinowską. Mają dwoje dzieci: córkę i syna oraz czworo wnuków. W Ełku przepracował pan Marian 20 lat. Następne do przejścia na emeryturę pracował w Bielsku Podlaskim gdzie utworzył Szkołę Zawodową, którą kierował przez 15 lat. Po przejściu na emeryturę wrócił do Szczuczyna i zajął się gromadzeniem materiałów dotyczących historii jego rodziny oraz Szczuczyna. Zbierał także informację na temat osób wywiezionych z naszego regionu na Syberię, stworzył także listę tych osób. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat pan Marian Mikołaj Jonkajtys był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie lokalnej historii. Napisał publikację pt. „Przeżyłem, zapamiętałem, opowiadam”. Brał czynny udział w pracach Związku Sybiraków. Przez całe życie nie tylko zawodowe pracował z młodzieżą, czynnie udzielał się także w Związku Harcerstwa Polskiego, wychowując kilka pokoleń młodych ludzi. Dzielił się swą wiedzą z innymi, brał udział w wielu spotkaniach i często odwiedzał szkoły nie tylko w naszym regionie. Pokaźną cześć swych zbiorów przekazał pan Marian w postaci kopii ale też oryginałów do Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działającego przy Bibliotece Miejskiej w Szczuczynie. Pan Marian Mikołaj Jonkajtys był ogólnie szanowanym i lubianym mieszkańcem naszego miasta.
Rodzinie i krewnym pana Mariana Mikołaja Jonkajtysa składają wyrazy głębokiego żalu i współczucia jego przyjaciela z Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie oraz Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”.

Tekst: Joanna Siemion

Zdjęcia i skany ze zbiorów CATL działającego przy BM w Szczuczynie.


Udostępnij:

5 komentarzy

  1. Byly uczen ze Szkolnej 12, w latach 1972-75, obecnie rezydent Californi.
    Jeczcze nie dawno, na swieta Bozego Narodzenia dostalem ksiazke przez Pana Jonkajtysa napisana. Wstrzasajace przezycia jego i rodziny w Kazakstanie.
    Mialem okazje widzic sie z Panem podczas moich pierwszych odwiedzin w Polsce w 1993 roku. Bardzo sie zasmucilem kiedy to dostalem telefon od brata w Polsce, informujacym o smierci Pana Jonkajtysa. Z myslami i modlitwa jestem jego rodzina.
    Krzysztof Wojdakowski

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x