Autocysterna w przydrożnym rowie

0

2 stycznia 2022 roku kilka minut po godzinie 8. grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku autocysterny przewożącej olej napędowy. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 65 kilka kilometrów za Grajewem jadąc w kierunku Białegostoku. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej potwierdzono informacje zawarte w zgłoszeniu. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że autocysterna wojskowa przewożąca około 9500 litrów oleju napędowego leży na boku w przydrożnym rowie. Kierujący pojazdem i pasażer nie odnieśli żadnych obrażeń i samodzielnie ewakuowali się na zewnątrz.

W pierwszej fazie działań zabezpieczano i oznakowano miejsce zdarzenia oraz prowadzono działania mające na celu ograniczenie i zlikwidowanie wycieku oleju napędowego. Przy użyciu pomp do cieczy ropopochodnych przepompowano ropę do podstawionej autocysterny zastępczej dzięki czemu udało się zapobiec skażeniu środowiska. Dalsze działania polegały na postawieniu pojazdu na koła i wyciągnięciu go z rowu na drogę.

Akcja ratownicza trwała blisko 8 godzin. W usuwaniu skutków zdarzenia brało udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej – 5 z Grajewa, w tym grupa operacyjna i 2 z Białegostoku, w tym oficer operacyjny podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP i zastęp ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 oraz 3 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Ciemnoszyj, Rudy i Szyman. W działaniach wykorzystano 2 ciężkie samochody ratownictwa technicznego typu Mega City i Mega City Rotator.

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress