Grabowska „Pamięć Września’39”

0

W dniach 2 i 3 września 1939 roku Podlaska Brygada Kawalerii, w skład której wchodził m.in. 10 Pułk Ułanów Litewskich, dokonała jednego z nielicznych wypadów poza granicę niemiecką. Epizod ten miał miejsce w okolicach miejscowości Milewo, w gminie Grabowo.
Wydarzenie to, od kilkunastu lat stanowi kanwę grabowskich uroczystości, upamiętniających wybuch II wojny światowej.
W tym roku uroczystości odbędą się 4 i 6 września.

4 września o godzinie 20.00 na dziedzińcu kościoła parafialnego w Grabowie odbędzie się widowisko „Wrześniowe zmierzchy” w wykonaniu grup artystycznych i solistów skupionych w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowie.
W widowisku nawiązującym bezpośrednio do wrześniowej agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, pojawią się również odniesienia do Powstania Warszawskiego i mordu katyńskiego. W inscenizacji zabrzmią teksty min. Baczyńskiego, Herberta, Kaczmarskiego, Bałoszewskiego, a także pieśni i piosenki o tematyce wojennej. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Dariusz Piekarski a opracowania muzycznego Dariusz Wróblewski.

6 września ok. godz. 13.45 kilkadziesiąt osób z 4 grup rekonstrukcyjnych, z historycznym uzbrojeniem i w umundurowaniu sprzed 1939 roku, weźmie udział w inscenizacji wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii poza dawną granicę Prus Wschodnich, który miał miejsce w pierwszych dniach września 1939 roku. Na polu inscenizacji pojawią się wozy bojowe i replika niemieckiego samolotu sprzed II wojny światowej, a całość będzie oprawiona efektami pirotechniczmymi.
Scenarzystą rekonstrukcji jest Wiesław Mieczkowski z grabowskiego Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Większość członków stowarzyszenia będzie również uczestniczyć w rekonstrukcji.
Rekonstrukcję poprzedzi uroczysta Msza za Ojczyznę z udziałem kombatantów, pocztów sztandarowych, Kompani Honorowej z Bemowa Piskiego i Orkiestry Strażackiej z Kolna. Msza odbędzie się o godz. 11.00 w grabowskim kościele. Bezpośrednio po mszy, jej uczestniczy przemaszerują defiladą na cmentarz parafialny w Grabowie, by uczestniczyć w Apelu Pamięci i złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz grobach poległych w 1939 r.

Organizatorzy:
Wójt Gminy Grabowo
Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie
Proboszcz Parafii Grabowo
Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie

plakat_wrzesien_2015-ost.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x