Koncert wiosenny ZPiT Grajewianie

0

Jak co roku – po zimowej przerwie, wolnej od występów – Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” rozpoczął swój nowy sezon artystyczny Koncertem Wiosennym, który odbył się 16 kwietnia na sali widowiskowej GCK.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać wszystkie grupy „Grajewian” zarówno w znanym już repertuarze, jak i w nowych choreografiach. Podczas pierwszej części zespół zaprezentował tańce i pieśni z kilku regionów Polski – od Pienin po Suwalszczyznę – a niespodzianką była polka litewska „Šiaudai be grūdų“ , której najstarsza grupa nauczyła się na wymianie z zespołem „Perła” z Niemenczyna (Litwa). Młodsi tancerze pokazali również nowe tańce i nowe stroje.

Druga część koncertu zaskoczyła chyba wszystkich. Najstarsza grupa przygotowała spektakl JACY_TACY inspirowany „Weselem” S. Wyspiańskiego. „Grajewianie” pracowali nad nim od stycznia z artystami warszawskiego Teatru Pijana Sypialnia. Reżyser Sławomir Narloch oraz scenarzystka asystentka reżysera Karolina Lichocińska wraz z choreografem zespołu Mariuszem Żwierko przygotowali specjalnie dla grajewskiego zespołu sztukę, która łączy w sobie teatr, literaturę, muzykę, taniec oraz grę światła. „Jacy_Tacy” to mocno zakorzenione w polskiej tradycji przedstawienie współczesnej wizji klasycznego tekstu literackiego, który nabrał świeżości i nowego wymiaru dzięki zastosowaniu różnych środków wyrazu scenicznego. To również przekroczenie kolejnej granicy artystycznej przez zespół „Grajewianie” i wyjście poza stereotypową działalność grup folklorystycznych.

Koncert artystycznie przygotowali i poprowadzili panowie Wojciech Chylewski – instruktor zespołu, oraz Mariusz Żwierko – kierownik artystyczny. Przygotowaniem wokali zajął się pan Grzegorz Rokicki. Kostiumy przygotowała pani Zdzisława Gałecka, a dekorację wykonała pani Jadwiga Popko.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress