Modlitwa, post i jałmużna

0

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Nazwa tego okresu może być dziś nico myląca. W dawnej Polsce post był bardziej surowy, a dziś ten obowiązkowy dotyczy tylko dwóch dni w roku – Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.

Okres Wielkiego Postu jest dla wiernych wezwaniem do odnowienia życia i wewnętrznego nawrócenia. Zgodnie ze nazwą, nawiązuje do 40-dniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. W liturgii obowiązuje kolor fioletowy, a w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i grają organy, w każdy piątek w odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedzielę Gorzkich Żali.

Środa Popielcowa, zwana też Popielcem nazwę zawdzięcza obrzędowi posypywania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny.  W wielu kościołach tego dnia porządek Mszy św. jest taki sam jak w niedzielę.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress