Nie bądź obojętny „Wspólnie dbajmy o nasze lokalne dziedzictwo”

0

Nie bądź obojętny

Wspólnie dbajmy o nasze lokalne dziedzictwo”

W ubiegłym roku (2022) szczuczyńska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziła jubileusz 140-lecia powstania. W związku z tą rocznicą powstała społeczna, oddolna inicjatywa odnowienia mocno wyeksploatowanego pierwszego sztandaru naszej jednostki.

Straż Ogniowa” w Szczuczynie, powstała 22 listopada 1882 r. Organizacja miała na celu nie tylko walkę z pożarami, które dotkliwie doświadczyły miasto w przeszłości, ale też, – czego obawiał się zaborca – prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej w duchu patriotycznym.

Pierwszym naczelnikiem został aptekarz Roman Wilczyński. W chwili założenia, organizacja liczyła 15 członków, którzy tworzyli trzy oddziały: toporników, obsługi sikawek i dowożących wodę. Jej wyposażenie nie było zbyt imponujące, składało się z 2 sikawek ręcznych zakupionych przez władze powiatowe, 5 odcinków węża, 4 beczkowozów oraz kilku wiader.

Z okazji 25-lecia istnienia Straży, właścicielka majątku szczuczyńskiego, Aniela ze Święcickich Choynowska ufundowała strażakom sztandar, którego wzór został zatwierdzony w dniu 27 czerwca 1907 r. przez „Łomżyńskiego Gubernatora Sądu Jego Królewskiej Mości”.

Służył on, na co dzień szczuczyńskim strażakom do roku 1967, kiedy to społeczeństwo Szczuczyna ufundowało jednostce nowy sztandar. Zabytkowy sztandar wykorzystywany był w wyjątkowych sytuacjach np. w 100 – lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

Po 115 latach służby wymaga gruntownej, kosztownej renowacji.

W tym celu zawiązał się w dniu 12 sierpnia 2022 r. Komitet Społeczny pn. „WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE LOKALNE DZIEDZICTWO” w składzie: Pan Henryk Augustowski, Pan Andrzej Szabelski, Pan Sebastian Kleszczewski. Prace Komitetu wspiera Komitet Honorowy, do którego zaproszenie przyjęli: Ks. proboszcz Jacek Majkowski, Burmistrz Artur Kuczyński, Sekretarz Gminy Jadwiga Jolanta Budzińska, Prezes Banku Spółdzielczego w Szczuczynie Mirosław Rainko, Dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Janusz Siemion, Prezes Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” Anna Wojsław, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie Robert Łepkowski, kapelmistrz Robert Świderski oraz radni miejscy Michał Kaliszewski i Marek Niebrzydowski.

Komitet został zarejestrowany, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało zgodę numer „2022/4022/KS” na naszą zbiórkę „Renowację pierwszego sztandaru szczuczyńskiej »Straży Ogniowej« z 1907 r.”

Komitet podjął decyzję – wybrał Instytucję, która podejmie się renowacji naszego sztandary. Z tym bardzo pracochłonnym zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia zmierzy się pracownia konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Sztandar i wzór projektu znajdują się już w pracowni konserwatorskiej. Został ustalony harmonogram prac i ich wycena. Podpisana została również Umowa NA WYKONANIE USŁUGI KONSERWATORSKIEJ Nr. 01/03/DK/2023-A. Całkowita kwota prac renowacyjnych wyniesie zgodnie z zawartą już umową 39.360,00 zł. brutto. Komitet wpłacił już (zgodnie z umową) zaliczkę na poczet prac w wysokości 7.380,00 zł brutto. W połowie marca 2023 r. na koncie zbiórki po zapłaceniu zaliczki znajduje się 11. 336,71 zł. Brakuje nam blisko 21.000,00 zł. Prosimy o wsparcie tej niezwykle ważnej inicjatywy mającej na celu ratowanie naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Wpłat na renowację sztandaru można dokonywać osobiście do puszki znajdującej się budynku – siedzibie Komitetu ul. Łomżyńska 11 (BCK w Szczuczynie), oraz na założone w tym celu przez „Komitet Społeczny” konto w Banku Spółdzielczym w Szczuczynie

nr: 32 8768 0003 0000 0651 2000 0010

Osoby zaangażowane w zbiórkę robią to zupełnie bezpłatnie.

Komitet

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress