Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczuczynie

0

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2021r. o godzinie 17:00
w szczuczyńskim kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona Msza Święta celebrowana przez księdza proboszcza Jacka Majkowskiego i księdza wikarego Marcina Ołtarzewskiego (transmitowana także online na Facebooku parafialnym).

Po nabożeństwie, przy tablicy z epitafijną inskrypcją: „Tym, którzy poświęcili swoje życie
i zdrowie…” (ul. Kościelna) delegacja zuchów i harcerzy pod opieką podharcmistrzyni Marii Jaworowskiej i Andrzeja Skrodzkiego oraz dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Janusz Siemion złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pamięci w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Tego samego dnia, kadeci Policyjnej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół w Niećkowie również oddali cześć i hołd Żołnierzom Wyklętym biorąc udział w biegu symbolicznym Tropem Wilczym, który Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie organizuje już od 4 lat (jako Lokalny Organizator w Szczuczynie).

Policyjna Klasa Mundurowa jak i sam Zespół Szkół w Niećkowie aktywnie wspiera szczuczyńskie edycje Biegu Tropem Wilczym zabezpieczając teren i trasy biegowe oraz pomagając w całej organizacji.

Dziękujemy za zaangażowanie i kultywowanie historii!

Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym odbędzie się 16 maja br.

Andrzej Kosmowski

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

Foto: Andrzej Kosmowski

instruktor PKM ZS Niećkowo Elwira Kołaczyńska – Bogdan

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x