Ostatnie dni na złożenie PIT

0

Mamy czas do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę, aby rozliczyć się z fiskusem i złożyć zeznanie roczne za 2015r. Jeżeli chcemy uniknąć ewentualnych kolejek w urzędach skarbowych, można skorzystać z udogodnień przygotowanych przez administrację podatkową.

PIT przez Internet – najszybciej i najbezpieczniej
Rozliczając się z podatku dochodowego za 2015 rok możemy, tak jak w roku ubiegłym, złożyć swoje zeznanie PIT drogą elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje. Wystarczy wejść na Portal Podatkowy gdzie w zakładce e-Deklaracje jest dostępny interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić oraz informacja, które formularze PIT można przesłać przez Internet.

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania. Wprawdzie podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2016 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez Internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania UPO na czas. Od początku roku w woj. podlaskim przez Internet złożono ponad 155 tys. e-PITów.

Skorzystaj z PFR
Jeżeli rozliczasz się na formularzach PIT-37 lub PIT-38, możesz skorzystać ze wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego (PFR), które jest dostępne po zalogowaniu się na Portalu Podatkowym Dzięki tej nowej usłudze kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. 
W ten sposób możesz rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Wydłużone godziny pracy US
Z myślą o podatnikach, którzy wybierają się do urzędów skarbowych, wydłużono godziny ich pracy. W ostatnich dniach kwietnia czyli 28 i 29 kwietnia podlaskie urzędy skarbowe będą otwarte do godz. 18.00.

Dyżur telefoniczny w Ministerstwie Finansów
W najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. skorzystaj z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów i zapytaj ekspertów podatkowych o rozliczenie PIT. W godzinach 10.00 – 13.00 możesz pytać o:
ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34,
działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33,
opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88,
opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37

4lomza

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress