Podejrzenie bioterroryzmu w powiecie wysoko-mazowieckim

0

ABW wyjaśni jak doszło do zarażenia wirusem ASF w powiecie wysoko-mazowieckim.

Lekkomyślność czy bioterroryzm – szczególny priorytet nadano zbadaniu w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń znalazł się w gospodarstwie w powiecie wysokomazowieckim. Główny Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie w tej sprawie do ABW i Prokuratora Generalnego.

Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez nieznane osoby poprzez zawleczenie wirusa ASF do gospodarstwa w Rębiszewie-Studziankach – mówi zastępca głównego lekarza weterynarii dr Krzysztof Jażdżewski.

Ponieważ służby weterynaryjne nie mają informacji, żeby do zarażonego gospodarstwa od 1 lipca były wprowadzone jakiekolwiek nowe zwierzęta, musi być brana pod uwagę także hipoteza umyślnego zarażenia – mówi dr Jażdżewski. 

Afrykański pomór świń w jednym z gospodarstw na pograniczu powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego stwierdzono 1 sierpnia. Aby wygasić ognisko choroby, uśmiercono i spalono całe stado trzody chlewnej – prawie 550 sztuk
Na 10-kilometrowym obszarze zagrożonym, wyznaczonym wokół tego gospodarstwa, hodowanych jest jeszcze około 20 tys. świń.

4lomza

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x