Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

0

W dniu 01 lutego 2017r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Grajewie pod przewodnictwem Starosty Grajewskiego – Zygmunta Kruszyńskiego odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, tematem którego była analiza zagrożeń na terenie powiatu, a w szczególności zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy”. W posiedzeniu na zaproszenie Starosty uczestniczyli również Burmistrzowi i Wójtowie (lub przedstawiciele), Kierownik ARiMR w Grajewie oraz Kierownik ZDR w Grajewie.  Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzonych na terenie naszego powiatu 3 przypadkach obecności wirusa ASF u dzików (informowały o tym media).  Fakt ten nie  zmienia nic dla producentów trzody chlewnej, gdyż powiat grajewski już znajduje się w tzw. strefie niebieskiej zagrożenia ASF, która objęta jest największymi restrykcjami wprowadzonymi przez  Komisję Europejską 26 października ub.r. Zostały już wprowadzone środki zapobiegawcze, lecz należy dołożyć wszelkich starań, aby wirus się nie rozprzestrzeniał. Hodowcy trzody chlewnej (nawet Ci, którzy mają niewielkie stada, a nawet pojedyncze sztuki) i  podmioty zajmujące się handlem żywcem muszą  przestrzegać podstawowych zasad  tzw. bioasekuracji, które w największym skrócie polegają na wyłożeniu mat dezynfekcyjnych, wyeliminowaniu kontaktów hodowanych zwierząt, w tym psów i kotów ze zwierzętami dziko żyjącymi, wyeliminowaniu pasz i ściółki np. słomy z którą mogły mieć kontakt dzikie zwierzęta, ograniczeniu dostępu  osób postronnych itp.  Jak  stwierdzono, wirus może przenosić się zarówno z zarażonych dzików na trzodę chlewną, ale i odwrotnie – stwierdzono przypadki zarażenia świnia – dzik.  Istotnym czynnikiem jest również ograniczenie populacji dzików na naszym terenie i terenów ościennych.   
Powiatowy Lekarz Weterynarii  poinformował również o zagrożeniach wirusem tzw. „ptasiej grypy”. Na terenie naszego powiatu, ani powiatów ościennych nie stwierdzono przypadków występowania tego wirusa, ale zagrożenie może się zwiększyć w okresie zwiększonej migracji ptactwa dzikiego. W dalszej części posiedzenia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował o zachorowaniach na grypę. Nie można mówić o epidemii, ale tylko w styczniu br. na grypę zachorowało 1212 osób- mieszkańców naszego powiatu. Jest to prawie połowa zachorowań z całego ubr. Jak informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny, najlepszym sposobem przeciwdziałania grypie  są  szczepienia  ochronne. Grypy nie można lekceważyć, ponieważ powikłania mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Antoni Milewski – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich

Ulotka informacyjna

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress