Relacja z Rodzinnych Warsztatów Las w Słoiku

0

Jak obecnie powstaje las? To proste: dojrzałe drzewa obradzają nasiona – niektóre np. sosna czy brzoza co roku, inne np. buk i dąb rzadziej. Te, jeśli trafią na podatny grunt, kiełkują i przy odpowiednich warunkach świetlnych, glebowych i wilgotnościowych zmieniają się w maleńkie drzewka – siewki. Następne etapy dojrzewania drzew, od podrostu do drzewostanu dojrzałego, zajmują raptem od około 100 do nawet 160 lat. 

Jeżeli jednak nie chcemy czekać, to świetnym rozwiązaniem, pozwalającym cieszyć własnym, zamkniętym ekosystemem, jest las w słoiku. Warunki panujące wewnątrz naczynia pozwalają na wzrost roślin i utrzymanie ich cyklu życiowego. Taki „las” może być więc nawet długowieczny, by jednak mogło się tak stać, elementy tworzące kompozycje muszą być dobrze dobrane – tylko tak będą mogły rozwinąć się i utrzymać w tym bardzo specyficznym miejscu.

Jak taką kompozycję wykonać samodzielnie można było dowiedzieć się podczas warsztatów organizowanych przez Powiat Grajewski w zabytkowym Dworze w Niećkowie.

27 maja 2023 r. Pani Anna Piotrowska, właścicielka formy BioPhilic Studio, przeprowadziła szkolenie, podczas którego fachowo objaśniła jak zrobić swój las w słoiku i zadbać o to, by przetrwał wiele lat. Pod jej merytorycznym nadzorem każdy uczestnik warsztatów zrobił swój własny, indywidualny i niepowtarzalny las w słoiku.

Było to kolejne wydarzenie związane z rewitalizacją Dworu w Niećkowie, możliwą dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu otrzymanego w Konkursie „Nasz Zabytek” z Fundacji Most the Most.

Dziękujemy uczestnikom warsztatów za przybycie i świetną atmosferę. A wszystkim polecamy śledzenie facebooka Powiatu Grajewskiego – na pewno pojawią się jeszcze inne, nie mniej ciekawe oferty wspólnych zajęć.

Więcej zdjęć dostępna jest na portalu Facebook Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x